Jak zrozumieć małego człowieka

Ćwiczenia przygotowujące do porodu, mity dotyczące karmienia piersią, spotkanie z braffiterką i przedstawicielami firm oferujących najróżniejsze akcesoria dla maluchów. To tylko niektóre atrakcje, jakie w sobotę, 2 grudnia, czekały na uczestników I Targów Prorodzinnych Świadomy Rodzic w Tąpkowicach.

Świadome rodzicielstwo to nie tylko modny trend, ale też niemałe wyzwanie dla każdego rodzica. – Dziecko trzeba zaakceptować takim, jakie jest. Kluczem do świadomego rodzicielstwa jest obserwacja, empatia i zrozumienie potrzeb malucha na każdym etapie jego rozwoju – zarówno tych fizycznych, emocjonalnych, jak i intelektualnych. I niezapominanie, że są tak samo ważne jak potrzeby rodzica – zaznaczała Ewa Łukasik, organizatorka targów, prowadząca działającą w Ożarowicach Szkołę Narodzin Mama, Tata i Ja.

W siedzibie Biblioteki i Ośrodka Kultury w Tąpkowicach stanęło 20 stoisk, gdzie mieszkańcy mieli okazję m.in. porozmawiać z przedstawicielem banku komórek macierzystych, posłuchać o zaletach drewnianych gryzaków czy naturalnych kosmetyków, poznać zalety różnych rodzajów miodu i ekologicznej żywności. Na uczestników targów czekali producenci wózków, nosidełek, a nawet materaców.

Jednocześnie w BiOKU-u można było wysłuchać 11 wykładów dotyczących zagadnień, które zainteresują każdego rodzica. W ramach promocji akcji “Aktywnych 9 miesięcy” panie dowiedziały się, że w przypadku braku przeciwwskazań medycznych już w 6. tygodniu ciąży można rozpocząć ćwiczenia przygotowujące przyszłą mamę do porodu. Prowadząca treningi dla mam z wózkami Monika Waligóra-Wylężek zaprezentowała, w jaki sposób spacer z maluchem może stać się okazją do zgubienia kilku dodatkowych kilogramów. Nie zabrakło też praktycznych wskazówek dotyczących karmienia – doradca laktacyjny Katarzyna Franke opowiadała, że wbrew powszechnemu mniemaniu przeciwwskazaniem w tym zakresie nie jest przyjmowanie antybiotyków, za to przeszkodą bywa często niepotrzebne dopajanie malucha wodą z glukozą czy karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym w szpitalu. Panie mogły też skorzystać z porad braffiterki, która po prelekcji pomagała paniom w określeniu rozmiaru biustonosza i dopasowaniu najbardziej korzystnego fasonu.

– Chciałam, aby targi były odpowiedzią na potrzeby rodziców i dzieci, zaproszeniem do poszerzenia wiedzy i okazją do wymiany doświadczeń. Ciąża i czas po urodzenia dziecka to piękny, ale też trudny okres, kiedy warto rozmawiać o swoich wątpliwościach i w razie potrzeby szukać pomocy. Z problemami nikt nie powinien zostawać sam – zwłaszcza świeżo upieczona mama – podkreśla Ewa Łukasik.

Patronat honorowy nad tąpkowickimi targami objęli wójt gminy Ożarowice i NZOZ Promed w Tąpkowicach. Patronat medialny sprawował tygodnik “Gwarek”.

 

Agnieszka Gabała

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.