Zdrowe środowisko, zdrowi ludzie

Konkurs ECO-MIASTO ma na celu nagrodzenie gmin zaangażowanych w zrównoważony rozwój, którego skutkiem jest szanowanie środowiska naturalnego. W ubiegłym roku wyróżnienie w konkursie zdobyły Kalety.

Projekt prowadzą Ambasada Francji w Polsce i organizacja pozarządowa UNEP-GRID Warszawa oraz inne podmioty. Celem projektu jest wymiana dobrych doświadczeń i promowanie najlepszych rozwiązań. “Samorządy stanowią siłę napędową umożliwiającą wprowadzanie w życie zasad zrównoważonego rozwoju w skali lokalnej. To właśnie one są odpowiedzialne za budowę i utrzymywanie obiektów oraz tworzenie infrastruktury komunalnej w zakresie gospodarki opadami, transportu oraz gospodarki wodno-ściekowej. Muszą przy tym uwzględniać potrzeby mieszkańców oraz podnosić ich jakość życia, redukować zużycie energii i ograniczać zanieczyszczenia” – informują organizatorzy konkursu.

W ubiegłym roku do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba miast. Nagrody wręczono w listopadzie 2017 r. W Kaletach jury doceniło podejmowanie licznych działań w zakresie efektywności energetycznej budynków w stosunku do wielkości miasta.

– Poza Miejskim Domem Kultury we wszystkich budynkach użyteczności publicznej wymieniliśmy źródła ciepła na nowoczesne, ekologiczne. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu i mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli mówić, że 100 proc. miejskich budynków zostało poddanych termomodernizacji. Razem z MDK do ekologicznych standardów ma zostać dostosowany budynek gimnazjum, gdzie ogrzewanie już jest olejowe, ale sama budowla czeka na termomodernizację – mówi Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet.

W mieście prowadzone są także programy mające na celu likwidację niskiej emisji z gospodarstw domowych. Kilka tygodni temu zakończył się projekt, którego efektem jest zamontowanie ponad 200 instalacji fotowoltaicznych i 179 solarnych w Kaletach.

Teraz trwa kolejny projekt, 80 mieszkańców Kalet zainteresowanych jest montażem pomp ciepła. Poza tym trwają przygotowania do złożenia następnego wniosku o unijne dofinansowanie, tym razem na wsparcie zakupu i montażu pieców na pelet oraz na propan butan.

Jarosław Myśliwski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.