Gdy zachorujesz w czasie świąt

Narodowy Fundusz Zdrowia oddział w Katowicach przypomina, gdzie się zwrócić o pomoc, jeśli zachorujemy w czasie świąt. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie obowiązuje rejonizacja: pacjenci mogą zwrócić się do dowolnej placówki w dowolnym mieście.

 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Sprawdź na stronie NFZ listę placówek świadczących opiekę.

Świadczenia obejmują:

– porady lekarskie udzielane w warunkach ambulatoryjnych lub w domu chorego, z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia,

– świadczenia pielęgniarskie zlecone przez lekarza, wynikające z udzielonej porady,

– świadczenia pielęgniarskie realizowane w warunkach ambulatoryjnych lub w domu chorego, zlecone przez lekarzy, wynikające z potrzeby zachowania ciągłości leczenia,

– porady lekarskie telefoniczne.

Należy pamiętać, że są to świadczenia udzielane doraźnie. W ramach opieki nocnej i świątecznej nie wybieramy się na wizytę kontrolną, lekarz nie wypisze recepty na leki, które akurat nam się skończyły, nie otrzymamy zaświadczenia o stanie zdrowia czy skierowania do specjalisty.

(eka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.