Zabieg keratynowy: w domu czy u fryzjera?

Keratyna to główny budulec łodygi włosa, produkowany w mieszkach włosowych. Odpowiada za gładkość włosów, połysk, wzmacnia ich strukturę.

Do utraty keratyny przyczyniają się szkodliwe czynniki zewnętrzne, m.in. mróz, wiatr czy promieniowanie ultrafioletowe. Ale też zabiegi fryzjerskie takie jak farbowanie, trwała ondulacja, a nawet codzienna stylizacja — przesuszenie końcówek na skutek używania suszarki, lokówki czy prostownicy. W wyniku niedoboru keratyny włosy stają się matowe, porowate i sztywne.

Preparaty z hydrolizowaną keratyną

Jaki uzupełnić niedobór keratyny? Można zdecydować się na zabieg pielęgnacyjny, który ma na celu odżywienie i odbudowę struktury włosa. Rozpoczyna się od umycia włosów specjalnym szamponem. Następnie na całą ich powierzchnię nakłada się preparat zawierający hydrolizowaną keratynę — zwykle największą ilość aplikuje się na końcówki, które są najbardziej przesuszone i łamliwe. Następnie włosy się suszy, można też użyć prostownicy, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury składniki preparatu wnikają głębiej. Na koniec nakłada się maskę, która zamyka łuski włosowe. Na zakończenie suszy się włosy i modeluje.

Po zabiegu włosy są gładsze, błyszczące i odżywione. Efekt utrzymuje się około 3-4 tygodnie. Przy czym istotna jest domowa pielęgnacja  — powinno się stosować specjalne szampony i odżywki, a raz w tygodniu maskę z dodatkiem keratyny.

Keratynowe prostowanie włosów

To bardziej skomplikowany i też dużo droższy zabieg. Trwa co najmniej 3 godziny, a przy odpowiedniej pielęgnacji w domu efekt utrzymuje się nawet do 3 miesięcy. Rozpoczyna się od kilkukrotnego umycia włosów szamponem o wysokim pH, aby maksymalnie otworzyć łuskę włosa. Następnie nakłada się preparat keratynowy, włosy się szczotkuje i prostuje. Łuski włosa pozwala zamknąć maska i odżywka o specjalnych właściwościach.

Ten zabieg nie tylko odżywia i odbudowuje strukturę zniszczonych włosów, ale też wygładza je i prostuje, zapobiegając puszeniu i elektryzowaniu się. Jednak nie poleca się go osobom o włosach rzadkich, którym zależy na wizualnym zwiększeniu ich objętości. Warto też pamiętać, że nie każdy typ włosów można idealnie wyprostować — przy bardzo silnym skręcie możliwe, że pozbędziemy się drobnych loczków, ale zamiast prostych kosmyków uzyskamy delikatne fale. Również w przypadku tego zabiegu dla uzyskania długotrwałego efektu istotna jest odpowiednio dobrana  domowa pielęgnacja włosów.

Keratyna z drogerii

Fryzjerzy jednomyślnie podkreślają, że w drogeriach nie kupimy profesjonalnych fluidów czy płynów keratynowych, stosowanych w salonach fryzjerskich. Kosmetyki ze sklepu zawierają dużo mniej keratyny, a więcej mydła, przez co bardziej się pienią. Na pewno poprawią stan włosów, choć efekt nie będzie tak spektakularny jak po wizycie u fryzjera.

Jednocześnie warto uważać na produkty z dużą zawartością keratyny, które można kupić w internecie. Przed ich zakupem warto skonsultować się ze specjalistą. Kluczowa jest ocena stanu włosów, ale też porada, jaki rodzaj kosmetyku będzie dla nas korzystny. Na przykład włosy blondynek są dużo bardziej wrażliwe. Innej pielęgnacji wymagają włosy łamliwe, przesuszone, a jeszcze innej te z tendencją do puszenia się. Nie bez znaczenia jest też stan skóry głowy oraz to, czy u nasady włosy szybko się przetłuszczają, czy może są porowate oraz stan końcówek. Od tego zależy sposób aplikacji preparatu. Nadmiar produktu może spowodować, że włosy będą wyglądały na tłuste, ciężkie i rzadsze.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.