Z ołowiem w organizmie

“Mechanizmy toksycznego oddziaływania ołowiu na organizm ludzki” to ogólna nazwa projektu badawczego, który rozpoczęto w Miasteczku Śląskim. Przebadano już uczniów klas trzecich szkoły podstawowej, a w kolejce czekają czwartoklasiści.

Szkodliwe oddziaływanie metali ciężkich na organizm ludzki, zwłaszcza układ krwiotwórczy i nerwowy, znane jest nie od dziś. Badania konsekwentnie pokazują niekorzystnie wpływ ołowiu na funkcjonowanie nerek, wątroby, narządu wzroku, słuchu i równowagi. Fundacja na rzecz Dzieci “Miasteczko Śląskie” od ponad 20  lat regularnie bada poziom stężeń ołowiu we krwi u dzieci szkolnych z Miasteczka i okolic. Jak zaznacza w informatorze wydanym z okazji 25-lecia fundacji jej prezes Mieczysław Dumieński, obecne wyniki badań są dużo lepsze niż w początkach lat 90. minionego wieku, nie mówiąc już o latach 80. gdy bardzo znacznie przekraczały normy przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Realizacja projektu badawczego “Ocena wyrównania gospodarki mineralnej u dzieci narażonych środowiskowo na ołów”, była możliwa dzięki zawarciu porozumienia pomiędzy Hutą Cynku “Miasteczko Śląskie” a gminą Miasteczko Śląskie, fundacją i Centrum Medycznym Eko-Prof-Med. Pokrycie kosztów przedsięwzięcia, szacowanych na około 152 tys. zł, wzięła na siebie huta. Projektem, który potrwa do 2019 roku, kieruje prof. dr hab. n. med. Sławomir Kasperczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Toksyczne działanie ołowiu

Organizatorzy badań wskazują, że do czynników zwiększających toksyczne działanie ołowiu należą: narażenie na inny metal ciężki – kadm, niedobór mikro- i makroelementów, a także niskie stężenie witaminy D3. “Z powyższych względów proponujemy poszerzenie badań monitorujących stężenie ołowiu we krwi dzieci również o oznaczenia innego metalu ciężkiego – kadmu oraz stężeń minerałów (wapnia, magnezu, żelaza) i witaminy D3, które mogą mieć działanie ochronne przed zatruciem tymi metalami. Dodatkowo oznaczane będą parametry stresu oksydacyjnego oraz funkcje poznawcze. W przypadku stwierdzenia niedoboru wapnia, magnezu, żelaza lub witaminy D3 zaproponujemy ich uzupełnienie u Państwa dziecka za pomocą preparatów farmaceutycznych (…). Ich dobór będzie indywidualny, po konsultacji lekarza pediatry” – czytamy w informacji skierowanej do rodziców.

Badania prowadzone są bezpłatnie. Darmowe są także konsultacje specjalistyczne i psychologiczne, preparaty mineralne i witaminy D3.

Krzysztof Garczarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.