Wzrost liczby zakażeń, zmiany w teleporadach

W minionym tygodniu na naszym terenie mieliśmy 453 nowe zakażenia. To zdecydowanie gorzej niż tydzień wcześniej, kiedy było ich ponad 230.

W powiecie tarnogórskim zakaziły się 253 osoby, w Piekarach Śląskich – 116. I to właśnie tam zanotowano największe wzrosty. W powiecie lublinieckim były 84 nowe zakażenia, tutaj sytuacja jest stabilna.

W powiecie tarnogórskim zmarła 1 zakażona osoba, w Piekarach Śląskich i powiecie lublinieckim – po 2. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

Od początku pandemii w Polsce zaraziło się 1 794 914 osób. Zmarło 45 285, a wyzdrowiało 1 482 568 (dane z 7 marca).

Szczepienia trwają. Ile odnotowano NOP-ów?

Do 7 marca wykonano 3 951 104 szczepienia, pierwszą dawką 2 526 389, drugą 1 424 715. Do 6 marca do sanepidu zgłoszono 4 233 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 3 636 miały charakter łagodny – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Na przykład w gminie Świerklaniec szczepienia rozpoczęły się 18 stycznia. Do końca lutego podano 390 dawek, przy czym 150 osób dostało już dwie dawki. Pracownicy placówki przyznają, że personel jest gotowy zaszczepić znacznie więcej mieszkańców, jednak czeka na zwiększenie dostaw. Także prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach powiedział nam, że jest kadra, żeby szczepić więcej osób, ale brakuje szczepionek.

Teleporady tylko dla chętnych?

W minionym tygodniu rząd poinformował o przedłużeniu do 28 marca dotychczasowych obostrzeń związanych z walką z koronawirusem. Jest też zapowiedź ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, że wkrótce zmienią się zasady udzielania teleporad. Mówił, że do tej pory były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do 2. roku życia. Teraz ta granica ma być przedłużona do 6. roku życia. Przy czym, jeżeli rodzic mimo wszystko będzie chciał tylko teleporady, to oczywiście będzie ona udzielona.

Kolejne zapowiadane zmiany to brak możliwości zastosowania teleporady w przypadku pierwszych wizyt, kiedy pojawiają się objawy i dolegliwości, które wcześniej u pacjenta nie występowały. Wtedy konieczna będzie wizyta osobista. Ponadto, do tej pory to lekarz podejmuje decyzję, czy konieczne jest przyjście pacjenta do poradni. Teraz jeżeli chory tego zażąda, nie będzie można mu odmówić. – Teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa może on nie chcieć skorzystać i może po prostu oczekiwać tradycyjnej wizyty – zaznaczał Niedzielski.

Rozporządzenie o teleporadach wejdzie w życie 7 dni po ogłoszeniu go w Dzienniku Ustaw, czyli prawdopodobnie może obowiązywać od najbliższego weekendu.

Agnieszka Reczkin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.