Gdy lekcji wychowania fizycznego za mało…

Lekcje wychowania fizycznego, odbywające się maksymalnie w wymiarze 4 godzin tygodniowo, to dla wielu uczniów stanowczo za mało. Dlatego w szkołach powstają klasy sportowe, które mają 6 dodatkowych godzin lekcyjnych, przeznaczonych na konkretną dyscyplinę sportową. Inną propozycją są pozalekcyjne zajęcia sportowe.

W powiecie tarnogórskim do najpopularniejszych dyscyplin uprawianych w ramach klas sportowych i zajęć pozalekcyjnych należą: piłka nożna, siatkówka, hokej na trawie, judo, piłka ręczna, lekkoatletyka, tenis stołowy, tenis ziemny. Bywa, że klasy sportowe prowadzone są pod patronatem lub we współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami sportowymi. Często aktywne uczestnictwo w pozalekcyjnych zajęciach to prosta droga do wyczynowego uprawiania sportu. Dlatego ważne jest, by zajęcia prowadzone były przez dobrze wykwalifikowanych nauczycieli i trenerów.

Pozalekcyjne zajęcia sportowe finansują samorządy, ale możliwe jest także pozyskanie na ten cel środków zewnętrznych. I tak na przykład w Miasteczku Śląskim pieniądze na ogólnorozwojowe zajęcia w szkołach podstawowych nr 1 i 2, w których uczestniczy około 60 dzieci, przekazuje gmina. W trakcie roku szkolnego odbywają się 2 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Ich podstawowym celem jest zadbanie o ogólny rozwój fizyczny dzieci i zapewnienie im atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

– Dodatkowo, w ramach projektu Junior Sport, pozyskano pieniądze na zajęcia pozalekcyjne w SP nr 1. Umożliwiło to zorganizowanie nauki gry w hokeja na trawie – 3 razy w tygodniu po 1,5 godziny dla około 20 uczniów z klas od IV do VI. W całym województwie śląskim z projektu korzystają zaledwie 22 szkoły, więc pozyskanie tych środków należy uznać za duży sukces – informuje prowadzący zajęcia w Miasteczku Śl. Andrzej Miśkiewicz, na co dzień działacz Śląskiego Związku Hokeja na Trawie i trener zawodniczek UKHT Ósemka Tarnowskie Góry.

Szkółki piłkarskie i tenisowe

Poza uczęszczaniem do klas sportowych i uczestnictwem w sportowych zajęciach pozalekcyjnych, na dzieci i młodzież czekają kluby sportowe i prowadzone bezpośrednio przez nie lub pod ich auspicjami szkółki. Na naszym terenie wśród najczęściej spotykanych są piłkarskie i tenisowe. Mają mniej lub bardziej komercyjny charakter. W przypadku szkółek piłkarskich opłaty miesięczne przeciętnie kształtują się na poziomie od 50 do ponad 100 zł. Do tego doliczyć trzeba osobne wydatki na sprzęt, które niekiedy mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Bywa, że opłata miesięczna ma charakter fakultatywny, a koszty sprzętowe w większości pokrywane są przez kluby.

Jedna z największych lokalnych szkółek piłkarskich na naszym terenie prowadzona jest w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego Ruch Radzionków. Skupia ponad 200 dzieci, w różnych kategoriach wiekowych, od 5 do 14 lat. – Działalność naszego klubu możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze strony gminy Radzionków i Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach, wsparciu prywatnych sponsorów i rodziców. O jakości naszej pracy świadczy chociażby zdobycie w sezonie 2015/2016 tytułu mistrza Śląska przez zawodników z rocznika 2004, kiedy to okazaliśmy się lepsi od wielu renomowanych klubów – mówi Henryk Sobala, prezes i trener-koordynator UKS Ruch.

Sportowych propozycji dla dzieci i młodzieży w naszym regionie na pewno nie brakuje, z czego należy się  tylko cieszyć. Oby tylko chciano z nich korzystać, nie tylko z myślą o potencjalnych sukcesach w sporcie wyczynowym. Wszak już starożytni wiedzieli, że w zdrowym ciele – zdrowy duch.

Krzysztof Garczarczyk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.