Wąsacze przełamują tabu

Według statystyk rak jądra dotyka zwykle mężczyzn w wieku 14-34 lata, rak prostaty – grupy 45+. I choć nowotwory są najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków, wciąż pozostają tematem tabu.

Mimo że aż 99% wcześnie wykrytych przypadków raka jądra jest całkowicie wyleczalnych, a zdiagnozowanie wczesnego stadium nowotworu prostaty pozwala uniknąć długotrwałej i uciążliwej terapii.

Dlatego tak ważna jest wiedza na ten temat i przeprowadzanie badań profilaktycznych. Bardzo skuteczne jest tzw. samobadanie, którego można nauczyć się m.in. w ramach kampanii Movember. Lekarze alarmują, że wszyscy mężczyźni przed 40-tką powinni badać się regularnie, a po 45. roku życia co najmniej raz w roku sprawdzać poziom PSA.

Organizatorzy kampanii informują, że rozpowszechniane przez nich materiały na temat profilaktyki dotarły już do ponad miliona odbiorców z całego kraju.

Piwo z wąsem

Movember to termin powstały z połączenia angielskich słów “listopad” i “wąsy”. To właśnie w listopadzie pomysłodawcy akcji postanowili zachęcać panów do zapuszczania wąsów, a przy okazji – do rozmowy o wstydliwych i niebezpiecznych chorobach: nowotworze jądra i gruczołu krokowego.

Kampania odbywa się w 20 krajach. Do Polski trafiła 4 lata temu z Wielkiej Brytanii, m.in. za sprawą polskich emigrantów. Nad Wisłą w organizację akcji zaangażowała się Fundacja “Kapitan Światełko”, jednak kolejne edycje nie odbyłyby się bez zbierających datki wolontariuszy ani bez… piwa. I tu ciekawostka – w 2014 roku na Poznańskich Targach Piwnych pojawiło się Movembeer, a dochód z jego sprzedaży przeznaczono właśnie na rzecz akcji profilaktycznej. Rok później o kampanii zrobiło się głośno w mediach za sprawą organizowanego w Katowicach “Biegu dla jaj”.

Pierwsza edycja bezpłatnych badań odbyła się w 2016 roku. Od tego czasu rokrocznie w listopadzie panowie mogą sprawdzać swój stan zdrowia na terenie całego kraju. Dotychczas przebadano 3000 chętnych, wykrywając 40 przypadków nowotworów.

 

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.