W upały łatwo się odwodnić

Warto pamiętać, że w czasie upałów u osób starszych bardzo łatwo może dojść do odwodnienia organizmu. Organizm wysyła sygnały, że spożywamy za mało wody. Często mylimy je z dolegliwościami związanymi z wiekiem.

Zbyt niskie spożycie wody prowadzi do odwodnienia organizmu. U osób, które ukończyły 65. rok życia często nie są w ogóle rozpoznawane. Tymczasem odwodnienie może doprowadzić do choroby albo zaostrzyć przebieg tych, na które cierpi osoba starsza.

Objawami odwodnienia są m.in. ból i zawroty głowy, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, tachykardia, czyli przyspieszenie rytmu serca, uczucie osłabienia, utrata elastyczności skóry i zapadnięte oczy, zaparcia, skłonności do upadków, które są bardzo często przypisywane starości lub mylnie interpretowane jako charakterystyczne dla przebiegu chorób w podeszłym wieku.

Oprócz seniorów na większe ryzyko odwodnienia narażone są również dzieci, osoby niepełnosprawne oraz z nadwagą.  Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny powinno się wypijać minimum1,5 l wody dziennie (im wyższa temperatura powietrza i większa masa ciała, tym więcej). Aby zapobiec odwodnieniu najlepiej pić często ale małe ilości. Robić to nawet wtedy, gdy nie odczuwamy pragnienia.

Woda znajduje się także w świeżych warzywach i owocach, warto więc pamiętać o ich spożywaniu. Za to należy ograniczyć napoje działające moczopędnie, a takimi są kawa i herbata.

(eka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.