W szkole na os. Przyjaźń powstanie ośrodek dla seniorów

Na osiedlu Przyjaźń powstanie Centrum Aktywności Seniorów. Ma rozpocząć działalność w styczniu 2020 r. W utworzenie centrum zamierza zainwestować tarnogórski Urząd Miejski przy wsparciu funduszy unijnych. Cała inwestycja będzie kosztować prawie 6 mln zł, z czego 4,7 mln zł ma pochodzić z dofinansowania. Centrum powstanie przy ul. Janasa 11 w tzw. segmencie D Szkoły Podstawowej nr 8 w Tarnowskich Górach. 

Budynek liczy 900 m kw. Składa się z parteru i pierwszego piętra. – Na parterze powstanie dzienny dom pomocy dla osób wymagających stałej opieki, chorujących na Alzheimera lub cierpiących na rozwijającą się demencję starczą. Seniorzy będą mogli tam przebywać w godzinach od godz. 6 do 20. Placówka powstanie bowiem z myślą o rodzinach, w których pracujące osoby opiekują się chorymi bliskimi – mówi Urszula Krasińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach.

Krótkotrwała opieka całodobowa

Ponadto ośrodek będzie umożliwiał skorzystanie z krótkotrwałej opieki całodobowej. W praktyce oznacza to, że rodzina będzie mogła powierzyć chorego pod opiekę placówki na kilka dni, np. gdy rodzina będzie musiała pilnie wyjechać. – Chciałabym jednak podkreślić, że placówka nie będzie pełnić roli domu pomocy społecznej. Jej głównym celem jest bowiem wsparcie rodzin, które pozwoli na utrzymanie jak najdłużej aktywności seniorów w dostępnych dla nich sferach życia oraz ich dalsze pozostawanie w środowisku domowym  – dodaje dyrektor.

Placówka będzie przygotowana na przyjęcie 15 chorych powyżej 60 roku życia. Jej oferta obejmie wyżywienie, terapię, rehabilitację, ćwiczenia pamięci i nadzór medyczny. Cały parter będzie zamknięty, tak by zapewnić opiekę i bezpieczeństwo osobom z zaburzeniami pamięci. Seniorzy będą mieli do dyspozycji specjalny szlak spacerowy oraz taras.

Na pierwszym piętrze uruchomiony zostanie natomiast ośrodek wsparcia dla aktywnych seniorów. Będzie mogła z niego korzystać grupa 20 osób w wieku 60 plus. W jego ramach działać będzie Klub Aktywnego Seniora, odbywać się będą warsztaty, ćwiczenia na sali gimnastycznej, rehabilitacja oraz m.in. zajęcia komputerowe, choreoterapia, muzykoterapia, wyjścia do teatru, kina czy na basen.

Ponadto w Centrum Aktywności Seniorów ma działać punkt teleopieki. Oznacza to, że placówka będzie udostępniała seniorom – pozostającym w swoich domach przez dłuższy czas bez opieki rodziny – urządzenia alarmujące, które będą nosili na rękach. Dzięki czemu w razie konieczności będą wzywać pomoc łącząc się z centrum alarmowym.

Opłaty za pobyt

Odpłatność za usługi w Centrum będzie oparta na podobnych zasadach, co dotychczasowe płatności w Dziennym Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych prowadzonym przez MOPS. Opłaty będą zatem znacznie niższe niż w podobnych placówkach komercyjnych i uzależnione od dochodów.

Przez pierwsze dwa lata, czyli do końca 2022 r. z usług Centrum korzystać będą mogli tylko mieszkańcy Tarnowskich Gór pochodzący z obszarów rewitalizowanych, czyli z centrum Tarnowskich Gór, Starych Tarnowic, Sowic oraz Strzybnicy. Wynika to z zasad przyznawania dotacji przyznawanych przez Unię Europejską. Po tym czasie już wszyscy tarnogórzanie będą mogli korzystać ze świadczeń Centrum.

Dzięki powstaniu nowej instytucji pracę zyska ok. 11 osób, wśród nich opiekunowie osób starszych, animatorzy, rehabilitanci czy terapeuci zajęciowi.

 

Hanna Kampa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.