W poszukiwaniu równowagi

Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej – za biurkiem w pracy, za kierownicą samochodu, przed ekranem komputera. Brak ruchu i przesiadywanie w nie zawsze prawidłowej pozycji prędzej czy później prowadzi do bólów kręgosłupa.

Jak im zapobiec lub złagodzić te już występujące? Jeżeli za dolegliwościami nie stoją poważne problemy zdrowotne, które uniemożliwiają aktywność fizyczną, dobrym rozwiązaniem może okazać się trening stabilizacyjny.

Pełna stabilizacja

Nie bez powodu nazwa tej formy treningu nawiązuje do pojęcia “stabilizacja”. – Stabilizacja to utrzymywanie równowagi, zarówno w ruchu, jak i w postawie statycznej. Celem ćwiczeń w ramach treningu stabilizacyjnego jest wzmacnianie gorsetu mięśniowego, czyli mięśni stabilizujących tułów oraz wszystkich stawów, które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała – wyjaśnia Izabela Kuzia-Szczepaniak, właścicielka centrum fitness i rehabilitacji w Orzechu.

Trening stabilizacyjny mobilizuje do pracy mięśnie głębiej położone oraz te, które wspomagają pracę mięśni głównych, odpowiedzialnych za wykonywanie poszczególnych ruchów. Dzięki temu regularne wykonywanie ćwiczeń może poprawić wydolność precyzyjnych ruchów, poprawiając koordynację pracy kończyn górnych i dolnych. Poza tym wzmacnia mięśnie brzucha i wpływa na poprawę postawy ciała. Pozwala też uniknąć przeciążeń, co ma istotne znaczenie w przypadku osób intensywnie uprawiających różne dyscypliny sportu.

Na niestabilnym podłożu

Aby trening stabilizacyjny przyniósł satysfakcjonujące efekty, warto dwa razy w tygodniu brać udział w zajęciach trwających około 60 minut.

– Podczas treningu pracuje się nad oddechem i stabilizacją ogólną, czyli tzw. core stability. W tym celu wykonuje się ćwiczeniach wzmacniające mięśnie stabilizujące tułów, odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej sylwetki. Następnie, w zależności od potrzeb czy uprawianej dyscypliny sportu, przechodzi się np. do treningu stabilizacyjnego stawu kolanowego, biodrowego czy skokowego – wymienia Izabela Kuzia-Szczepaniak.

Ćwiczenia każdorazowo wykonuje się najpierw na stabilnym, a potem na niestabilnym podłożu, stopniowo dozując obciążenie.

Nie tylko dla sportowców

Trening stabilizacyjny należy do niewielu form aktywności, z których korzystać mogą praktycznie wszyscy. Zaleca się go zarówno sportowcom, osobom aktywnym i w związku z tym narażonym na kontuzje, jak i tym, którzy – wręcz przeciwnie – prowadzą siedzący tryb życia. W tym pierwszym przypadku bywa włączany do podstawowego planu treningowego wielu dyscyplin sportowych – począwszy od biegania, aż po sporty wodne, np. surfing.

Trening stabilizacyjny jest też rekomendowany jako pierwsza forma aktywności fizycznej po zakończeniu rehabilitacji. Nie tylko poprawia samopoczucie i łagodzi bóle kręgosłupa, ale też pomaga powrócić do pełnej sprawności po kontuzjach i urazach.

Agnieszka Gabała

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.