W gabinecie koloproktologa

Choroby jelit to wciąż trudny i wstydliwy temat. Mimo to związane z nimi dolegliwości nie ustępują samoistnie i wymagają konsultacji – u specjalisty z dziedziny koloproktologii.

Do specjalisty pacjenci często trafiają już w zaawansowanym stadium choroby. Postawienie diagnozy i tym samym przeprowadzenie skutecznego leczenia zwykle uniemożliwia zwykły ludzki wstyd, związany z intymnością miejsca objętego chorobą. Tymczasem wskazaniem do przeprowadzenia podstawowych badań są dość powszechnie występujące objawy, jak nawracające bóle brzucha, podbrzusza, zaburzenia rytmu wypróżnień – zaparcia i biegunki, a także bardziej niepokojące symptomy jak obecność krwi w stolcu, krwawienia czy świąd odbytu.

Choroby przewodu pokarmowego

– Koloproktologia jest dziedziną zajmującą się profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem chorób przewodu pokarmowego – jelita grubego, dokładniej wstępnicy, poprzecznicy i zstępnicy. Proktologia jest pojęciem nieco węższym, czyli zajmuje się odbytnicą, kanałem odbytu i odbytem – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Bichalski, specjalista chirurgii ogólnej, właściciel NZOZ Bi-Med w Tarnowskich Górach. – Najczęstszymi chorobami, z jakimi pacjenci zwracają się do specjalisty, są hemoroidy, czyli guzki i żylaki odbytu, szczelina odbytu, ropnie okołoodbytnicze, kłykciny kończyste, świąd odbytu, uchyłki jelita grubego, polipy jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz niestety nowotwory, w tym rak jelita grubego.

Choroba nowotworowa jelita grubego to niezwykle istotny i wciąż lekceważony temat. Niewiele mówi się o tym, że jest to trzeci najczęściej występujący u kobiet i mężczyzn typ nowotworu. Objawy, które są podstawą do wykonania badań w tym kierunku, to zaburzenia rytmu oddawania stolca, bóle brzucha oraz krew stolcu. Jednak nawet w przypadku braku niepokojących symptomów kolonoskopię należy regularnie wykonywać już po ukończeniu 50. roku życia. Postawienie diagnozy we wczesnym stadium choroby nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo całkowitego powrotu do zdrowa, ale też pozwala ograniczyć rozległość operacji na rzecz zabiegu endoskopowego czy laparoskopowego.

Poza tradycyjną kolonoskopią wykonuje się szereg innych badań diagnostycznych, jak rektoskopia, prześwietlenie RTG, badanie USG, tomografia komputerowa łącznie z tomografią wirtualną, rezonans magnetyczny czy proste i polecane przez specjalistów badanie na krew utajoną.

Dieta bogatoresztkowa

– Obecnie dysponujemy różnorodnymi, nowoczesnymi i skutecznymi metodami leczenia, które pozwalają pacjentom raz na zawsze uporać się z przykrymi dolegliwościami. Poza środkami farmakologicznymi chętnie wprowadzamy krioterapię, czyli leczenie zimnem, stosowanie elektrokoagulacji czy światła laserowego oraz – w odpowiednich przypadkach – zakładanie na żylaki gumek czyli leczenie sposobem Barrona – wymienia dr Bichalski.

– Równie istotne co zachęcanie do przeprowadzania regularnych badań kontrolnych jest propagowanie profilaktyki chorób przewodu pokarmowego, w której ważną rolę odgrywa dieta bogatoresztkowa, bogata w kasze czy ciemne pieczywo, a uboga w szkodliwe cukry. Nie do przecenienia jest również regularna aktywność fizyczna, która pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata – podkreśla lekarz.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.