W czerwcu nie składaj wniosku o emeryturę

Na wysokość naszej emerytury ma m.in. wpływ to, w jakim miesiącu wpłynie do ZUS nasz wniosek emerytalny. Czerwiec to najgorszy miesiąc w roku na złożenie tego dokumentu. Warto poczekać, bo można zyskać nawet kilkaset złotych.

Dlaczego tak się dzieje? Wszystko z powodu przepisów dotyczących waloryzacji składek i kapitału początkowego. – Są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek za kolejne miesiące – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć niższe świadczenie nawet o kilkaset złotych, niż gdyby zrobili to w innym miesiącu.

– Aby uzyskać wyjaśnienia w swojej indywidualnej sprawie, zapraszamy do skorzystania z zasięgnięcia porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu – informuje rzecznik.

Warto dodać, że dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach (czyli tzw. “stare emerytury”) znaczenie ma marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja świadczeń i zmienia się kwota bazowa. Czerwiec nie ma wpływu na te emerytury.

 

(eka)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.