Lekarze wykrywają tętniaki

Bytomski szpital przy ul. Batorego jako jedyny na Śląsku przeprowadza badania w ramach Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Profilaktycznych – Diagnostyka Tętniaków Aorty Brzusznej finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Do końca 2020 roku bytomscy chirurdzy naczyniowi przebadają ponad 3 tys. osób. W całym kraju ma być przebadanych 30 tys. osób powyżej 65. roku życia.

Prawie 340 osób przebadanych, 12 wykrytych tętniaków, 2 osoby trzeba zoperować jak najszybciej, a 25 zostało objętych lekarską opieką – to wynik inauguracyjnego dnia akcji profilaktycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu.

– Badania profilaktyczne ratują życie, o czym mogliśmy się przekonać na przykład w ubiegłym roku podczas akcji organizowanej przez nasz szpital, kiedy to 43 osoby (z przebadanych 700) dowiedziały się, że mają tętniaka aorty, a dwie trzeba było natychmiast zoperować – mówi Jerzy Pieniążek, Dyrektor WSS nr 4 w Bytomiu.

Zbadaj się

Do wzięcia udziału w badaniach profilaktycznych zachęcała również Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego, odpowiedzialna m.in. za środki unijne w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. – Bytomski szpital, którego urząd marszałkowski jest organem prowadzącym, niejednokrotnie wychodził na przeciw mieszkańcom regionu, warto śledzić kanały informacyjne “Czwórki” i skorzystać z oferty bytomskiego personelu medycznego – mówiła Izabela Domogała. Natomiast wszystkie jednostki ochrony zdrowia namawiam do sięgnięcia po dofinansowanie unijne z EFS na profilaktykę w regionie. W tej perspektywie finansowej jeszcze jest do wydania 113,5 mln zł na ochronę zdrowia , w tym na samą profilaktykę 23,5 mln zł.

Trzeba się rejestrować

Wcześniejsza rejestracja jest konieczna, dlatego, że badania przeznaczone są dla osób z grupy podwyższonego ryzyka. Dzwoniący przechodzą wcześniejszą weryfikację, to znaczy muszą odpowiedzieć na pytania: czy palą papierosy, chorują na serce, mają nadciśnienie albo wysoki cholesterol. – To są czynniki podwyższonego ryzyka, które z wiekiem okazują się zabójcze dla zdrowia – mówi Janusz Kuśmierz, Kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej WSS nr 4.

Przed tętniakiem można się uchronić, prowadząc zdrowy styl życia. Niestety, większość z nas nie zawsze o tym myśli. Tymczasem tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu. To bardzo niebezpieczna choroba, która początkowo nie daje żadnych objawów. Wielu pacjentów, którym pękł tętniak, umiera, zanim dotrze do szpitala.

Kolejne bezpłatne badania w ramach Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Profilaktycznych – Diagnostyka Tętniaków Aorty Brzusznej odbędą się w bytomskim szpitalu w styczniu 2019 r. Ciągle można się zapisywać dzwoniąc od poniedziałku do piątku (od 9.00 do 14.00) pod numery: 32 396 42 00, 32 396 46 88.

Źródło: szpital4.bytom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.