W blasku słońca

Kupiłeś twarzowe ciemne okulary i wydaje ci się, że możesz bezpiecznie korzystać z uroków lata. Możesz się mylić.

– Każde ciemne szkła okularowe powodują rozszerzenie źrenic. Jeżeli nie posiadają przy tym certyfikowanej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB, lepiej nie nosić ich wcale, bo pozwalają wniknąć w głąb oka większej ilości niebezpiecznego promieniowania, a to może prowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku – wyjaśnia optyk i optometrysta Armin Lach.

Jak sprawdzić, czy wybrane okulary rzeczywiście zapewniają odpowiednią ochronę? Najbezpieczniej kupić je w zakładzie optycznym, gdzie można wybrać gotowy model z certyfikacją, ale też wykonać okulary od podstaw, wybierając oprawki i odpowiedni dla siebie rodzaj szkieł przeciwsłonecznych, które całkowicie blokują niebezpieczne dla oczu promieniowanie UVA i UVB.

Dla kierowców polaryzacyjne

Na rynku dostępne są trzy rodzaje szkieł przeciwsłonecznych: barwione, fotochromowe i polaryzacyjne. Te pierwsze można zabarwić na dowolny kolor, wybierając konkretny stopień zaciemnienia. I choć największą popularnością niezmiennie cieszy się brąz, dla wzroku najbardziej neutralna jest szarość.

Szkła fotochromowe, w pomieszczeniu prawie przezroczyste, stają się ciemniejsze pod wpływem światła słonecznego. Jednak nie ściemniają się w aucie, ponieważ szyby samochodowe pochłaniają promieniowanie UV. Co prawda można zamówić okulary ze szkłami przyciemniającymi się w pojeździe do około 50 proc., jednak na zewnątrz są one bardzo ciemne.

– Kierowcom poleca się szkła barwione z polaryzacją, które dodatkowo chronią przed olśnieniem wywołanym przez jasne niebo oraz wszelkiego rodzaju odblaskami, np. od szyb samochodowych czy powierzchni mokrych. Są również dostępne szkła fotochromowe z polaryzacją, które łączą w sobie zalety obu opcji – wyjaśnia Armin Lach.

Korekcja i antyrefleks

Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne posiadają powłoki antyrefleksyjne. – Ich zadaniem jest redukcja niepożądanych odbić światła od powierzchni szkła, co zwiększa kontrast widzenia. Wykonuje się też wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne, które zmniejszają przyleganie tłuszczu, kropelek wody oraz kurzu do powierzchni szkła, co ułatwia utrzymanie go w czystości i zapobiega zaparowaniu. Warto wiedzieć, że szkła montowane fabrycznie w gotowych okularach przeciwsłonecznych, nawet w tych markowych, nie posiadają powłok antyrefleksyjnych – zaznacza Armin Lach.

Na okulary przeciwsłoneczne mogą również pozwolić sobie klienci z wadą wzroku. Obecnie wykonuje się modele z dowolną mocą optyczną i to w każdym wariancie.

A ile kosztuje najlepsza ochrona przed promieniowaniem UV? Za okulary przeciwsłoneczne korekcyjne oraz za te o mocy zero, wykonane na zamówienie u optyka, zapłacimy od 300 zł wzwyż, przy czym koszt zależy od jakości oprawki i rodzaju szkieł. Ceny gotowych markowych okularów zaczynają się od 150 zł w górę.

Agnieszka Gabała

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.