Tarnowskie Góry. Firma z Żywca wybuduje blok operacyjny

Starostwo powiatowe rozstrzygnęło przetarg na budowę nowego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach.

Na przetarg wpłynęły cztery oferty, najkorzystniejszą złożyła spółka Wodpol z Żywca, która zaproponowała cenę 12 mln 125 tys. zł brutto. Powiat wybrał też inwestora zastępczego dla tej inwestycji. Nadzór będzie pełniło przedsiębiorstwo Wudimeks z Częstochowy, które zaproponowało w przetargu 450 tys. zł.

Jak usłyszeliśmy w starostwie, żadna firma biorąca udział w postępowaniu na budowę bloku operacyjnego nie oprotestowała wyniku przetargu. Powiat w tym tygodniu będzie mógł podpisać umowę z wykonawcą.

Koszt inwestycji: ok. 18 mln zł

Blok operacyjny będzie się mieścił w pomieszczeniach nieczynnej kuchni szpitalnej. Oprócz bloku ma powstać centralna sterylizatornia, wybudowany zostanie także pion z windą. To pierwszy etap prac. Drugi będzie dotyczył wyposażenia. Całość ma kosztować ok. 18 mln zł.

W lutym ubiegłego roku starosta tarnogórski i wojewoda śląski podpisali umowę, która potwierdzała przyznanie rządowej dotacji na tę inwestycję. Dofinansowanie z rezerwy celowej budżetu państwa wyniesie ponad 6,3 mln zł.

To już drugi przetarg na budowę bloku operacyjnego. Pierwszy został w ubiegłym roku unieważniony.

Czy szpital zmieni właściciela?

Inna sprawa, że rozpoczynająca się inwestycja dotyczy placówki, która – jak może się wkrótce okazać – nie będzie już powiatowa. Istnieje duża szansa, że w wyniku szykowanych przez rząd PiS zmian, szpital będzie należał do kogo innego. – Do kogo? – pytają radni powiatowi.

W ubiegłym tygodniu Stanisław Torbus, członek zarządu powiatu tarnogórskiego, któremu podlega służba zdrowia, komentował, że nie ma sensu o tym mówić, bo oprócz domysłów i spekulacji nic nie wiadomo. – 28 lutego komisja powołana przy ministrze ma przedstawić założenia reformy – mówił podczas sesji powiatowej.

Jak zapowiada rząd, 20 czerwca ma wejść w życie nowy system finansowania służby zdrowia.

Elżbieta Kulińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.