Tarnogórski szpital z pracownią cytostatyków

W listopadzie w szpitalu powiatowym w Tarnowskich Górach oficjalnie otwarto pracownię cytostatyków. To ważna wiadomość dla pacjentów onkologicznych.

Jak twierdzą lekarze, od lat w szpitalu mówiło się o potrzebie otwarcia pracowni i przez lata sprawy nie poszły do przodu. Aż w końcu coś drgnęło. Nowa, spełniająca w pełni wymagania farmaceutyczne, pracownia wyposażona została w nowoczesną komorę laminarną do pracy w warunkach aseptycznych oraz odpowiedni system wentylacji zapewniający bezpieczeństwo.

Dlaczego ta pracownika jest nam tak bardzo potrzebna? W pracowni powstają leki podawane pacjentom podczas chemioterapii. Tymczasem osób chorujących na raka jest coraz więcej. – Według danych statystycznych 2023 rok będzie rokiem tzw. tsunami nowotworowego. Oczywiście pacjenci kierowani są do dużych ośrodków, np. w Gliwicach, ale proszę pamiętać, że leczenie onkologiczne jest dla pacjenta udręką. Jadąc do Gliwic pacjent czeka 5-7 godzin na przyjęcie. Podanie leków trwa następne godziny – mówił podczas otwarcia pracowni Marcin Cichoń, kierownik szpitalnej apteki. Dlatego w leczeniu nowotworów tak ważny jest z jednej strony dostęp do terapii, a z drugiej komfort leczenia.

Do tej pory szpital powiatowy zamawiał leki w szpitalu w Bytomiu. Wiązało się to z kosztami: przygotowanie jednego leku to ok. 55 zł, a pacjent wymaga czasem podania 3-4 leków. Chodzi też o ograniczenia organizacyjne. Warunki współpracy były takie, że pacjentom tarnogórskiego szpitala nie można było podawać leków w soboty i niedziele. Teraz, kiedy szpital powiatowy ma własną pracownię, będzie to możliwe.

– Własna pracownia pozwala zmniejszyć koszty dowozu pacjentów do innych ośrodków. Umożliwi nam także zarabianie na usługach zewnętrznych dla innych placówek – mówił Marcin Cichoń. – Przede wszystkim ważne jest jednak dobro pacjentów, by w innych ośrodkach nie czekali w dużych kolejkach.

Pacjenci onkologiczni, którzy trafiają do tarnogórskiego szpitala najczęściej chorują na raka: trzonu macicy, płuc, piersi, jelita grubego, jajnika, trzustki, odbytu, przełyku. Przypomnijmy, obecnie w “Trójce” prowadzony jest program profilaktyki raka jelita grubego. Szpital otrzymał pieniądze na wykonanie 400 badań. Wydawało się, że to dużo, tym bardziej, że badanie nie należy do przyjemnych. Tymczasem jest już ponad 300 chętnych.

 

Elżbieta Kulińska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.