Fala uderzeniowa, która leczy ból

Nowością w fizjoterapii są zabiegi z użyciem fali uderzeniowej, dzięki której w organizmie uwalnia się więcej endorfin, pełniących funkcję substancji przeciwbólowych. Jednak fali uderzeniowej nie stosuje się tylko w terapii bólu. Ma też działanie rozluźniające, bo redukuje napięcie mięśniowe. Pomaga również w walce z ostrogą piętową czy tzw. łokciem tenisisty. Ponadto, z dobrym skutkiem, proponuje się ją klientom salonów kosmetycznych.

Napędzana powietrzem, uruchamia nabój w specjalnej głowicy, która przyłożona do skóry, przenosi falę do organizmu. – Radialna fala uderzeniowa rozchodzi się jak fala morska. Wnika w duży obszar ciała, a moc jej działania zmniejsza się wraz z głębokością, do której dociera – tłumaczy Anna Wicherek, fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji “ManualMed” w Tarnowskich Górach. Poprzez drgania fala uderzeniowa pobudza tkanki do przebudowy, dlatego stosuje się ją przy leczeniu urazów sportowych, zwichnięć, przeciążeń, naderwań mięśni, zwapnień. – Ponadto, stymuluje tkankę łączną likwidując zrosty międzytkankowe, które powstają w wyniku “sklejenia” sąsiadujących z sobą tkanek. Tworzą się często jako efekt mikrourazów lub w miejscu blizn pooperacyjnych – dodaje Anna Wicherek.

Fala uderzeniowa przynosi pozytywne rezultaty również w leczeniu zaburzeń napięcia mięśniowego czy punktów spustowych, czyli niewielkich obszarów, których dotknięcie powoduje nieprzyjemny promieniujący ból. Dzięki fali uderzeniowej miejsca te się rozluźniają, przez co poprawia się ich ukrwienie i odżywienie. Ponadto, mobilizuje tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Co ciekawe, zmniejsza też odczucie bólu. – Układ nerwowy jest plastyczny. Przy długotrwałym bólu zwiększa się stężenie substancji odpowiadających za przewodzenie bólu, co potęguje dolegliwości. Celem terapii z falą uderzeniową jest zmniejszenie tego stężenia – dodaje fizjoterapeutka. Inne działania fali uderzeniowej to zwiększenie produkcji kolagenu, przyspieszenie metabolizmu, procesu tworzenia kości czy wchłaniania złogów wapnia w barkach lub łokciach.

Skupiona fala uderzeniowa

Innym rodzajem fali jest tzw. skupiona fala uderzeniowa. Działa odwrotnie niż fala radialna. Jej moc kierowana jest w określone miejsce, znajdujące się głęboko w ciele. Pierwszy raz zastosowano ją do rozbijania kamieni nerkowych. Służy również do rozbijania innych twardych struktur, którymi są także ostrogi piętowe. – By móc ją zastosować, należy wykonać wcześniej zdjęcie RTG lub USG, by przypadkiem nie uszkodzić innej, zdrowej tkanki – tłumaczy fizjoterapeutka. Efekty działania fali, zarówno radialnej jak i skupionej, są do siebie bardzo zbliżone.

Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej są bezpieczne, ale występują przeciwwskazania. Nie mogą z nich korzystać osoby z zaburzeniami krzepnięcia, chorujące na nowotwory, infekcyjne zapalenie ścięgien lub błony maziowej. Zabiegu nie wykonuje się w okolicy płuc, mózgu, rdzenia kręgowego, żeber. Przeciwwskazaniem jest ciąża i zaawansowana osteoporoza. W przypadku pacjentów leczących się na serce, wskazana jest konsultacja lekarska.

Zabiegi z użyciem radialnej fali uderzeniowej wykonuje się raz lub dwa razy w tygodniu. W zależności od schorzenia powtarza się je średnio od trzech do dziewięciu razy. Każdy trwa od kilku do kilkunastu minut. – Niektórzy pacjenci od razu czują ulgę w bólu, inni dopiero po upływie tygodni po zabiegu. Tkanka miękka potrzebuje czasu na przebudowę – podsumowuje Anna Wicherek.

Falę uderzeniową stosuje się także w kosmetologii. Przynosi rezultaty w zwalczaniu rozstępów, cellulitu i elastyczności skóry.

Hanna Kampa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.