Szpital w Piekarach stawia na chirurgię mało inwazyjną

90 procent wszystkich operacji ginekologicznych w Piekarskim Centrum Medycznym przeprowadza się metodami, które nie są tak obciążające dla pacjentek, jak tradycyjne zabiegi. Szpital ma na wyposażeniu sprzęt zarówno do laparoskopii jak i histeroskopii.

Szpital miejski w Piekarach Śląskich (czyli Piekarskie Centrum Medyczne) przyjął w ubiegłym roku prawie 6,5 tysiąca pacjentów, w tym 2,8 tysiąca to osoby spoza miasta. Przeprowadzono 2 tysiące operacji, z czego 179 z użyciem laparoskopu. W tym roku takich operacji było już 85.

Laparoskopia jest alternatywą do tradycyjnej operacji, kiedy trzeba przeciąć powłoki brzuszne. Dlatego – jako mniej inwazyjna – nazywana jest chirurgią przyszłości: zabieg jest bezpieczniejszy, pacjent traci mniej krwi, szybciej dochodzi do formy.

Laparoskopia w ginekologii

Metoda chętnie wykorzystywana jest w ginekologii. Laparoskop do długa rurka wyposażona w teleskop, kamery i źródło światła. Wprowadza się ją przez małe nacięcie w skórze. Dzięki temu urządzeniu lekarz widzi wnętrze brzucha na monitorze i może postawić diagnozę. Z drugie strony laparoskopia pozwala na przeprowadzenie operacji za pomocą zminiaturyzowanych narzędzi chirurgicznych.

– To już nowy trend. Stawiamy na chirurgię mało inwazyjną – mówi lek. med. Dariusz Piecha, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Piekarskim Centrum Medycznym.

Laparoskopię ginekologiczną stosuje się przy wielu wskazaniach medycznych m.in. w celu: zlokalizowania i usunięciu zrostów wewnątrzbrzusznych, oceny budowy i położenia narządu rodnego, oceny drożności jajowodów, usunięcia torbieli i guzów przydatków, usunięcia mięśniaków macicy czy całej macicy. – W naszym oddziale najwięcej zabiegów laparoskopowych wykonuje się z powodu zmian chorobowych przydatków: jajników i jajowodów – dodaje dr Piecha.

Histeroskopia w Piekarach

Oddział Ginekologiczno-Położniczy piekarskiego szpitala przeprowadza także badania i zabiegi również mało inwazyjną metodą, jaką jest histeroskopia. To nowoczesne badanie, które za pomocą endoskopu pozwala dokładnie zbadać m.in. wnętrze macicy, jak i wykonać zabiegi w jej obrębie. W szpitalu, co nie jest jeszcze standardem, przeprowadza się zabiegi usunięcia macicy (hysterektomii) sposobem LAVH i LASH (metody laparoskopowe).

Piekarski szpital miejski jest nowym obiektem, oddanym do uzżtku od 2017 roku. Uruchomiono w nim oddziały: endokrynologiczny, geriatryczny, oddział wewnętrzny z intensywnym nadzorem kardiologicznym, ginekologiczny, chirurgiczny, oddział noworodkowy, blok porodowy. Przy szpitalu działa również sześć poradni: endokrynologiczna, onkologiczna, patologii noworodka, ginekologiczno-położnicza, chirurgiczna i poradnia chorób piersi. Szpital ma trzy sale operacyjne.

 

Elżbieta Kulińska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.