Szpital w Piekarach promuje porody w wodzie

Co dziesiąty poród w Piekarskim Centrum Medycznym odbywa się w wannie porodowej. Kobiety, które decydują się na poród w wodzie, mniej cierpią.

Wiele przyszłych mam docenia łagodzące właściwości wody. Ciepła woda rozluźnia bowiem mięśnie, odpręża i łagodzi ból. – Poród w wodzie trwa zdecydowanie krócej. Paniom rodzącym w wodzie podajemy mniej środków przeciwbólowych w stosunku do kobiet rodzących w sposób tradycyjny – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Piecha, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Piekarskim Centrum Medycznym. – Mowa tu nie o przebywaniu i relaksacji w wannie podczas pierwszego okresu porodu i porodzie poza wanną, ale o stricte porodzie, który odbywa się w wodzie – wyjaśnia doktor Piecha.

Bezpieczeństwo dziecka

Są i plusy dla dziecka. Taki poród jest dla niego bardziej bezpieczny – w końcu maluch lepiej zna środowisko wodne. Noworodek przez pierwsze chwile korzysta z tlenu, który dostarczany jest za pośrednictwem pępowiny. Pierwszy wdech bierze dopiero po wyjęciu z wody.

Sala do porodu w wodzie zaopatrzona jest w dużą specjalną wannę z dyszami. Kobieta podczas porodu zanurzona jest w wodzie na głębokość 50-60 cm. Woda ma temperaturę 36-37 stopni Celsjusza.

Jednocześnie w szpitalu ograniczono liczbę porodów przez cesarskie cięcie. 32 proc. wszystkich porodów to cięcia cesarskie, przy czym średnia wojewódzka wynosi powyżej 40 proc.

W ubiegłym roku w piekarskim szpitalu było  616 porodów, od stycznia do lipca tego roku już 400.

 

(ek)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.