Szpital się otwiera. Uruchomiono oddział pediatryczny

Od 1 czerwca w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach wznowił działalność oddział pediatryczny. Szpital powoli likwiduje łóżka dla osób chorujących na COVID-19 i otwiera się na pozostałych pacjentów.

W ubiegłym tygodniu informację przekazał prezes WSP dr Leszek Jagodziński. Zapowiedział, że w Dniu Dziecka w tarnogórskim szpitalu powiatowym otwarta zostanie pediatria. Od wielu miesięcy oddział pełnił rolę covidowego. Najmłodsi pacjenci byli kierowani do szpitali w sąsiednich miastach, głównie w Bytomiu i w Chorzowie.

Wracają kolejne oddziały

Prawdopodobnie od 14 czerwca działalność wznowią kolejne oddziały – chirurgiczny i urologiczny. To oznacza, że placówka powoli powraca do normalnego funkcjonowania.

Tarnogórski szpital stara się całkowicie zlikwidować łóżka covidowe. W WSP będzie tylko kilka izolacyjnych miejsc dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. – Gdyby ponownie wzrosła liczba zakażeń i pojawiła się konieczność zapewnienia większej ilości miejsc, jesteśmy w stanie w ciągu kilku dni przygotować oddział covidowy – zapewnia szef szpitala.

Inne choroby też zbierają żniwo

Od dawna lekarze biją na alarm. Z powodu pandemii pacjenci cierpiący na inne choroby nie mają szansy na leczenie. – Choroby serca i inne schorzenia przecież nie skończyły się wraz z nadejściem pandemii. Chyba nikt nie chce, by pogotowie ratunkowe przestało jeździć do pacjentów np. z obrzękiem płuc, bo nie byłoby dokąd ich zawieźć – mówił w marcu prezes Jagodziński.

Pod koniec marca w tarnogórskim szpitalu powiatowym było 50 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak informował szef szpitala koszty walki z pandemią wyniosły w ubiegłym roku 3,7 mln zł. Z Narodowego Funduszu Zdrowia WSP dostał około 700 tys. zł, od sponsorów ponad 1 mln zł. Pieniądze przekazały też samorządy – powiat tarnogórski i gminy.

 

 

Elżbieta Kulińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.