Szczepimy, bo myślimy. Trwa zbieranie podpisów


“Szczepimy, bo myślimy” to projekt ustawy mającej wprowadzić szczepienia ochronne jako jedno z kryteriów przy naborze dzieci do żłobków i przedszkoli miejskich. Z projektem ustawy można się zapoznać na stronie akcji. Podpisy zbierane są m.in. w urzędzie w Piekarach Śląskich.

Autorzy akcji zwracają uwagę na rosnącą liczbę zachorowań m.in. na odrę czy gruźlicę. Stąd pomysł, by szczepienia uznać za jeden z warunków, aby dziecko zostało przyjęte do publicznego żłobka czy przedszkola. Aby projekt ustawy mógł trafić pod obrady sejmu, niezbędne jest zebranie 100 tysięcy podpisów. Można je składać na listach znajdujących w siedzibach Izb Lekarskich oraz w wielu instytucjach miejskich. Podpisy są zbierane między innymi w Punkcie Informowania Mieszkańców, w głównym budynku Urzędu Miasta przy ulicy Bytomskiej 84 w Piekarach Śląskich.

Rezygnacja ze szczepień

O nasilaniu się trendu polegającego na rezygnacji z obowiązkowych szczepień mówi się od kilku lat. Potwierdzają to statystyki szczepień. Zwrócił na to uwagę w swoim raporcie bytomski Sanepid, podsumowując sytuację w 2017 roku. W powiecie tarnogórskim poradnie podstawowej opieki zdrowotnej zgłosiły wtedy do stacji epidemiologicznej 111 dzieci oraz 103 rodziców, którzy nie wykonali obowiązku zaszczepienia dzieci. Mimo to zdaniem powiatowego inspektora sanitarnego w Bytomiu, wskaźnik zaszczepień dzieci i młodzieży był w 2017 roku wysoki.

Apel izby lekarskiej

“Pomimo działań podejmowanych ze strony poradni POZ, jak również państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Bytomiu problemem pozostają nadal osoby uchylające się od szczepień ochronnych. Działania podejmowane w celu poprawy stanu zaszczepienia wykazały niską skuteczność. Zauważa się coraz większą podatność rodziców na wpływ ruchów antyszczepionkowych” – zauważył powiatowy inspektor sanitarny w Bytomiu.

Na temat szczepień wypowiadała się m.in. Naczelna Izba Lekarska. Kiedy w ubiegłym roku w sejmie pojawił się obywatelski projekt innej ustawy – znoszący obowiązek szczepień – Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apelowało do parlamentarzystów, w szczególności do posłów i senatorów będących lekarzami, o odrzucenie tego projektu jako stwarzającego zagrożenie dla interesu publicznego. “Odejście od szczepień ochronnych byłoby niewybaczalnym błędem rzutującym niekorzystnie na zdrowie nas wszystkich, a także na przyszły stan zdrowotności całego społeczeństwa. Spadek liczby zaszczepionych do poziomu 80-85 proc. sprawi, że dojdzie do powrotu chorób, które dotychczas były skutecznie zwalczane” – napisała rada lekarska. 

Statystyki odmów

W ubiegłym roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym podała, że w 2017 r. w całym kraju było ponad 30 tysięcy mniej zaszczepień niż rok wcześniej (wzrost liczby uchylających się o 30 proc.).  Najwyższy odsetek odmów był w województwie pomorskim – 8,3 proc. Na drugim miejscu jest województwo śląskie – 6,6 proc. Średnia krajowa wynosiła 4,1 proc.

Elżbieta Kulińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.