Syrop można łatwo przedawkować

Picie prosto z butelki, niezwracanie uwagi na datę ważności, “profilaktyczne” zażywanie preparatu przeciwkaszlowego. To tylko niektóre błędy, jakie popełniamy w walce z kaszlem. Co jeszcze warto wiedzieć o syropach?

W przypadku suchego kaszlu lekarze polecają leki hamujące ośrodek kaszlowy, na przykład kodeinę. Oprócz tego podaje się substancje powlekające nabłonek dróg oddechowych, jak syrop prawoślazowy.
Przy kaszlu mokrym warto sięgnąć po leki ułatwiające usunięcie gęstego śluzu zalegającego w drogach oddechowych. Takie preparaty zawierają pochodne gwajakolu lub ziołowe wyciągi z bluszczu. Popularna jest też acetylocysteina, występująca w postaci tabletek musujących.

Dla dzieci i kobiet w ciąży

Syropy dla najmłodszych pacjentów zawierają niższe stężenie substancji leczniczej. Większość z powodzeniem można stosować u dzieci, wiele z nich już od 1. roku życia, a niektóre nawet od 6. miesiąca. Najlepiej jednak skonsultować podawanie leku z lekarzem, szczególnie w przypadku niemowląt. Zwłaszcza że wiele syropów zawiera pewną ilość alkoholu etylowego, zdarzają się też syropy słodzone miodem, co jest niewskazane dla alergików.

Przyszłym mamom poleca się syropy domowe, na bazie naturalnych składników. Na kaszel suchy można zastosować napar z prawoślazu, syrop czosnkowy czy cebulowy. Na mokry — syrop chrzanowy, inhalacje z rumianku lub z wody z solą. Z produktów aptecznych można wybrać te najbardziej bezpieczne, czyli homeopatyczne. Kobiety w ciąży powinny natomiast unikać syropów z kodeiną, gwajakolem i dekstrometorfanem. Mogą powodować uszkodzenia płodu, szczególnie w I trymestrze. Po konsultacji z lekarzem dopuszcza się w II i w III trymestrze leki zawierające cytrynian butamiratu.

Zawsze korzystaj z miarki

Syrop jest lekiem, więc nie należy zażywać go profilaktycznie. Wyjątek stanowią te zawierające naturalne substancje zwiększające odporność organizmu, np. czosnek, maliny, wit. C, aronię itp. Jednak większość preparatów przeciwkaszlowych dostępnych w postaci syropów to leki, które należy stosować tylko w przypadku wystąpienia objawów kaszlu.

Warto też pamiętać, że syrop można przedawkować i to nieraz łatwiej niż inne formy leku. Trzeba pamiętać, aby zawsze stosować dołączoną do butelki miarkę. Nigdy nie wolno pić syropu prosto z butelki — “na oko”. Szczególnie uważać należy zażywając syrop z kodeiną, która w wyższych dawkach może powodować zmniejszenie częstości oddechowej u dzieci i u osób w podeszłym wieku.

Zwracajmy też uwagę na termin zdatności do spożycia. Syrop robiony w aptece bez konserwantów powinien być przechowywany w ciemnym miejscu i zużyty w ciągu 7 dni. Natomiast syropy gotowe można stosować przez 28 dni od otwarcia. Istnieją jednak wyjątki. Jeśli producent podda produkt dodatkowym badaniom, czas przydatności może wynosić nawet do 6 miesięcy.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.