Sportowy i sprawny przedszkolak. Autorski program mistrzyni

Smartfony, tablety, w dodatku pandemia. Dzieci i młodzież coraz mniej czasu poświęcają na ruch. W tym kontekście rzadziej myśli się o najmłodszej grupie czyli przedszkolakach. A już wtedy warto przekonać dzieci, że ruch to świetna zabawa i sposób spędzania czasu. Właśnie taka jest idea Akademii Sprawnego Przedszkolaka – zajęć prowadzonych w przedszkolach przez Dobrosławę Habraszkę.

Autorski program sportowy tarnogórzanki, medalistki mistrzostw świata, Europy i Polski w karate, skupia się na promowaniu pozytywnej motywacji do ruchu. Zajęcia opierają się na ogólnorozwojowych zabawach, bez nacisku na rywalizację. Są zróżnicowane, pojawiają się na nich elementy gimnastyki, sztuk walki, lekkiej atletyki oraz proste gry zespołowe.  – Ćwiczenia sportowe dla dzieci w przedszkolu to wciąż nisza. A dzieci powinny jak najdłużej wykonywać zajęcia ogólnorozwojowe. Wczesna specjalizacja sportowa bardzo je ogranicza – uważa Dobrosława Habraszka.

Program dla młodszego rodzeństwa

Pomysł, żeby do ruchu zachęcić najmłodszych, pojawił się kilka lat temu. Wspólnie z mężem, Krzysztofem przez lata byli czynnymi zawodnikami karate, potem zajęli się prowadzeniem klubu, w którym zajęcia mają głównie dzieci i młodzież. I tu zetknęli się z problemem sygnalizowanym przez rodziców – co zrobić z aktywnym rodzeństwem w wieku przedszkolnym. – Zastanawialiśmy się, jak można go rozwiązać. Sami jesteśmy rodzicami i wiemy, że nie da się pogodzić zajęć dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Rozpoczęliśmy cykl dedykowany młodszym dzieciom, zajęcia różniły się czasem i specyfiką – wspomina. Z czasem pojawiła się koncepcja akademii i zajęć prowadzonych bezpośrednio w przedszkolu, w ramach normalnego planu lekcji. Żeby rodzice nie musieli pociech nigdzie dowozić, a dzieci przebywały w znanym środowisku, z rówieśnikami.

Początki okazały się jednak trudne, bo same placówki nie były zainteresowane. Dobrosława Habraszka słyszała, że dzieci mają rytmikę, że nie ma pieniędzy. Na szczęście były też osoby, które jej zaufały i Akademia Sprawnego Przedszkolaka ruszyła w pierwszej placówce. Okazało się, że pomysł na aktywność przedszkolaków zaskoczył i wkrótce dołączyły kolejne przedszkola. Po trzech latach, w bieżącym roku szkolnym, zajęcia są prowadzone w blisko 10 przedszkolach: publicznych i prywatnych – w Tarnowskich Górach, Radzionkowie i Zbrosławicach. Jak przyznaje tarnogórzanka, chętnych było więcej niż możliwości, więc w przyszłości nie wyklucza rozszerzenia działalności i zatrudnienia dodatkowych instruktorów.  Zajęcia odbywają się w ramach normalnego programu nauczania. W jednych placówkach co tydzień, w innych co dwa lub co miesiąc.

Szkoła życia. Sukcesy i porażki

Kondycja przedszkolaków jest różna. Jest sporo dzieci, które są sprawne, bardzo dobrze radzą sobie z ćwiczeniami w formie zabaw. – W większości przypadków dla 3-latków to pierwszy kontakt z zorganizowaną aktywnością. Moje zajęcia są bardziej intensywne od rytmiki. Niestety, widać, że w przedszkolach spory procent dzieci jest zaburzony ruchowo. Nie jest to kwestia nieumiejętności wykonania jakiegoś ćwiczenia, bo wcześniej dziecko go nie robiło – przyznaje.

Zajęcia w ramach akademii pomagają dzieciom w budowaniu pewności siebie oraz kształtowaniu pozytywnej motywacji do aktywności ruchowej. Nie ma elementów rywalizacji, oceniania. Chodzi o przekonanie, że ruch jest fajny, a wachlarz aktywności jest tak szeroki, że każde dziecko znajdzie ulubioną. Zajęcia mają też aspekt socjologiczny. Dzieci uczą się, jak radzić sobie z sukcesami, porażkami, jak współpracować, rozwiązywać konflikty. – Przykładem jest gra w murarza. Polega na tym, że dzieci przebiegają na drugą stronę sali. Na środku stoi jedno z nich i kogo dotknie, ten podchodzi do muru. Kiedy gramy w to po raz pierwszy dotknięte dzieci muszą przełknąć porażkę, to często prawdziwe dramaty. Sport uczy rozwiązywania takich sytuacji – wspomina.

Alicja Jurasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.