Spinning: na dwóch kółkach bez względu na pogodę

45 minut jazdy przy podkładzie muzycznym, w towarzystwie instruktora i innych amatorów dwóch kółek. Spinning nie tylko poprawia kondycję, ale też daje szerokie spektrum możliwości treningowych.

Na całym świecie nazwa spinning jest zastrzeżona dla zajęć prowadzonych w oparciu o określoną metodykę, na certyfikowanym sprzęcie, przez instruktora lub trenera posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Na tym polega różnica między spiningiem a tzw. indoor cycling, czy innymi odmianami jazdy na rowerze stacjonarnym, opartymi na innych zasadach, wykorzystującymi np. elementy gimnastyki czy nawet ciężarki, hantle itp.

Trening na rowerze stacjonarnym

Zajęcia są skonstruowane w sposób zgodny z zasadami planowania treningu sportowego. Zaczynają się od rozgrzewki, potem przechodzi się do treningu właściwego, czyli jazdy na rowerze przez około 45-50 minut, a na koniec następuje wyciszenie i ćwiczenia rozciągające.

W odróżnieniu od jazdy na tradycyjnym rowerze, trening na rowerze stacjonarnym umożliwia bardziej precyzyjne zaplanowanie rozwoju naszego ciała. W zależności od intensywności ćwiczeń, można osiągnąć inny cel.

Skalę wysiłku określa się kilkoma metodami. Najbardziej precyzyjna wymaga zastosowania pulsometru. W tym przypadku oblicza się wartość tętna odpowiadającego poziomowi wysiłku u danej osoby. Podczas treningu instruktor wskazuje, z jakim rytmem bicia serca powinno się pokonywać poszczególne etapy jazdy. Jednak bardziej powszechne jest stosowanie uproszczonej skali Borga, która określa poziom wysiłku w skali od 1 do 10. Przy czym 8,5 uznaje się już za zadyszkę.

Postawa to podstawa

Spinning to bezpieczna, bezkontuzyjna i efektywna forma treningu praktycznie dla każdego. Nie ma ograniczeń wiekowych, ponieważ każdy sam podejmuje decyzję, z jaką intensywnością jest w stanie ćwiczyć, sam sobie wyznacza granice.

Ponadto trenuje się w pozycji siedzącej, więc kręgosłup jest przez cały czas odciążony. Jednak trzeba pamiętać, że aby ćwiczenia wywierały korzystny wpływ na nasz organizm, podczas treningu należy przybierać odpowiednią postawę.

Siodełko i ustawienie stopy

Przed rozpoczęciem treningu, nie tylko na rowerze stacjonarnym, ale też tym tradycyjnym, należy prawidłowo ustawić siodełko. Powinno znajdować się na odpowiedniej wysokości, w konkretnej odległości od osi korby pedałów, a nie  jak się często uważa  od kierownicy. Nieprawidłowo ustawione siodełko może powodować dyskomfort związany z siedzeniem, ale też bóle  i skurcze mięśni obręczy barkowej czy drętwienie rąk.

Trzeba też zwrócić uwagę na ustawienie stopy na pedale. Przy całym obrocie w miarę możliwości powinna być ustawiona równolegle do podłoża, a nie palcami w dół. Inne ułożenie stopy może prowadzić do skurczów łydek, drętwienia końcówek palców u nóg, a nawet do zapalenia stawu skokowego.

Pedałuj na zdrowie!

Jazda na rowerze poprawia metabolizm, przyspieszając proces spalania tkanki tłuszczowej. Pozytywnie wpływa też na kondycję, zwiększa wytrzymałość i poprawia samopoczucie.

Spinning umożliwia także zwiększenie siły w nogach oraz ukształtowanie sylwetki. Wbrew częstemu przekonaniu, ciało rozwija się symetrycznie. Pedałując, ćwiczymy nie tylko nogi, ale też spalamy tkankę tłuszczową z okolic brzucha i bioder, pobudzamy do działania, a tym samym w pewnym zakresie rozwijamy mięśnie klatki piersiowej, pleców i ramion.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.