Śląsk zapłaci mamom za badania prenatalne

Do niedawna bezpłatne badania prenatalne przysługiwały przyszłym mamom przed 35. rokiem życia i tylko w przypadku podejrzenia wady rozwojowej płodu lub wystąpienia zaburzeń genetycznych w poprzedniej ciąży. Teraz można je wykonać bez skierowania i rozpocząć leczenie maluszka jeszcze w łonie matki.

Dotychczas aby przyszła mama została zakwalifikowana do refundowanych przez NFZ badań prenatalnych, musiały zostać spełnione określone kryteria: wiek powyżej 35 lat, wystąpienie mutacji genetycznej u dziecka w poprzedniej ciąży bądź u jednego z rodziców, wysokie ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną lub wynik badania USG czy biochemicznego wskazujący, że takie niebezpieczeństwo istnieje. W przeciwnym wypadku badanie można było wykonać jedynie odpłatnie. Teraz to się zmieniło.

Za darmo, bez skierowania

W województwie śląskim właśnie rusza Regionalny Program Zdrowotny “Zdrowa mama i dziecko”, w ramach którego miejscowe placówki mogą uzyskać dofinansowanie na przeprowadzanie bezpłatnych badań prenatalnych dla kobiet ciężarnych przed 35. rokiem życia. Najbliższą certyfikowaną placówką badań prenatalnych, która bierze udział w projekcie, jest Centrum Medyczne Sigma-Bi w Bytomiu. – Realizację projektu rozpoczęliśmy 1 sierpnia. Do udziału uprawnione są pacjentki, które spełniają kryterium wiekowe, mieszkają w województwie śląskim, nie kwalifikują się do Programu Badań Prenatalnych NFZ, a wiek ciąży nie przekracza 13 tygodni i 6 dni dla pierwszego oraz  20 tygodni i 6 dnia dla drugiego badania prenatalnego. W trakcie diagnostyki wykonywane są nieinwazyjne badania biochemiczne z krwi matki: test PAPP-A i test potrójny. Warto podkreślić, że nie jest wymagane skierowanie od lekarza prowadzącego – wyjaśnia dr n. med. Mateusz Zamłyński, wiceprezes Centrum Medycznego Sigma-Bi.

W przypadku stwierdzenia wad rozwojowych u dziecka przyszła mama będzie mogła już w trakcie ciąży skorzystać z pomocy specjalisty: kardiologa dziecięcego, chirurga, neurologa, neurochirurga czy genetyka klinicznego. To umożliwi rozpoczęcie leczenia jeszcze zanim maluch przyjdzie na świat oraz odbycie porodu w ośrodku, gdzie mama i dziecko uzyskają kwalifikowana pomoc medyczną.

Rejestracja już trwa

Jak wziąć udział w projekcie? W przypadku pań, u których od 1 sierpnia będą spełnione wymagania wieku ciążowego, wczesna rejestracja możliwa jest już teraz. Wszystkie formalności wypełnia się w miejscu badania. W przypadku Centrum Medycznego Sigma-Bi – osobiście w godzinach rejestracji od pon. do sb. w godz. 8-20, telefonicznie: 785-007-003 lub mailowo: prenatalneunia@sigma-bi.pl. Listę pozostałych placówek przeprowadzających darmowe badania prenatalne można znaleźć na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego www.slaskie.pl/content/zdrowa-matka-i-dziecko.

Program realizowany od 1 sierpnia 2018 roku do końca 2020 roku, jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.