Skalpelem w raka jelita grubego

Rak jelita grubego odpowiada za 8 proc. zgonów nowotworowych na święcie. Oznacza to, że co czwarty człowiek umierający na nowotwór, odchodzi z powodu raka jelita grubego.

Większą umieralność obserwuje się u mężczyzn niż u kobiet. W Polsce mężczyźni chorują częściej tylko na raka płuca i gruczołu krokowego, kobiety natomiast na raka piersi. Szacuje się, że 5-letnie przeżycia wśród pacjentów z nowotworem jelita wynoszą, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, ok. 45 proc.

Główną metodą leczenia raka jelita grubego jest częściowa resekcja jelita. – Wówczas chirurg wycina fragment jelita, w którym znaleziono guza. Często wiąże się to z usunięciem okolicznych węzłów chłonnych – wyjaśnia dr n med. Agnieszka Kowalska-Pawełek, gastroenterolog w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach.

Chemioterapia

Obecnie leczenie raka jelita grubego ma zwykle charakter skojarzony. W zależności od zaawansowania choroby stosuje się wspomniane leczenie operacyjne, radioterapię oraz chemioterapię. – Celem chemioterapii jest poprawa leczenia chirurgicznego. Stosuje się ją, by zniszczyć ewentualne przerzuty. Najczęściej podaje się ją po operacji. Jednak w niektórych przypadkach, gdy choroba jest bardzo zaawansowana, chemioterapia jest leczeniem pierwszego rzutu – dodaje doktor.

Już dawno wykazano, że rokowania w raku jelita grubego zależą w dużej mierze od genów regulujących naprawę uszkodzonego DNA w komórkach. W organizmach niektórych pacjentów dzięki nim wytwarzane są specyficzne białka, które dobrze współpracują z fluorouracylem, czyli jednym z przeciwnowotworowych związków chemicznych. Ta współpraca może przedłużyć życie pacjenta. Bywają jednak chorzy, których organizm owych białek nie wytwarza. Wtedy lekarze mogą szybko przewidzieć, że terapia fluorouracylem nie będzie pomocna.

Radioterapia

W leczeniu stosuje się także radioterapię. Jest ona skuteczna w leczeniu raka odbytnicy. W przypadku okrężnicy nie przyniesienie jednak pożądanych korzyści. Jedną z metod wspomagającą leczenie operacyjne odbytnicy jest napromieniowanie guza przed operacją. Szwedzkie badania udowodniły, że takie postępowanie zwiększa o 10 proc. odsetek 5-letnich przeżyć. Skuteczność leczenia zwiększa jeszcze bardziej połączenie radioterapii przedoperacyjnej z chemioterapią podaną przed lub po operacji. Odsetek 5-letnich przeżyć wzrasta wówczas do ok. 65 proc.

Stomia

Zdarza się, że niektórym pacjentom należy założyć stomię. Polega to na wyprowadzeniu jelita grubego na zewnątrz brzucha i przyszyciu go do jego powłok. Robi się to m.in. w przypadku niedrożności jelita grubego.

Po operacji raka jelita grubego chorych kontroluje się co 3-6 miesięcy przez pierwsze dwa lata, a potem co 12 miesięcy, aż do 5 roku po zabiegu.

Rokowanie w raku jelita grubego zależy przede wszystkim od stopnia rozprzestrzenienia nowotworu. Niestety, aż 80 proc. wszystkich guzów jelita operuje się już w zaawansowanych stadiach, co ogranicza szanse na 5-letnie przeżycie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.