Jeśli już siedzisz, to rób to dynamicznie

Ludzki organizm przystosowany jest przede wszystkim do chodzenia. Tymczasem większość życia spędzamy, siedząc. Cierpi na tym kręgosłup, ale nie mniej negatywnie odbija się to na pracy narządów wewnętrznych i układu krwionośnego. Dlatego rehabilitanci polecają, by zamienić krzesło na piłkę albo podłożyć pod pośladki wypełniony powietrzem dysk. Prostym sposobem na poprawę naszego zdrowia jest tzw. dynamiczne siedzenie.

Główny problem z siedzeniem polega na tym, że używamy siedzisk stałych. Tymczasem, jeśli chcemy odciążyć mięśnie kręgosłupa, powinniśmy siedzieć na czymś elastycznym, co zmusi do ciągłego ruchu. Może to być piłka bądź wypełniony powietrzem dysk. – Miednica nie powinna znajdować się w jednej pozycji przez dłuższy czas. Dla zdrowia kręgosłupa powinna być w ciągłym ruchu. Na stałym siedzisku jest to niemożliwe – mówi Jolanta Wojdyła, fizjoterapeutka TB Polska z Tarnowskich Gór. Prawidłowa pozycja siedzenia odciąża kręgosłup od odcinka lędźwiowego aż po szyjny. Ponadto, wpływa pozytywnie na właściwe dotlenienie organizmu, co poprawia koncentrację, a tym samym wydajność w pracy.

Piłkę należy dopasować do wzrostu. Jeśli będzie źle dobrana, korzystanie z niej doprowadzi do kifotyzacji kręgosłupa, czyli jego dużego zaokrąglenia. – Zasada doboru piłki jest prosta. Siadając na niej, biodra muszą znajdować się na wysokości kolan, ewentualnie do 5-10 cm wyżej. Taką samą postawę należy przyjąć jeśli zdecydujemy się korzystać z poduszek powietrznych, które korygują postawę ciała. Poduszki są gładkie lub z wypustkami sensomotorycznymi, które dodatkowo pobudzają układ nerwowo-mięśniowy do pracy – tłumaczy Wojdyła. Alternatywą dla poduszki jest wypełniony powietrzem klin, który ułatwia panowanie nad ruchami miednicy.

Mobilizuj stawy

Dysk,u lub inaczej mówiąc poduszki powietrznej, nie zastąpi żadne miękkie tworzywo jak np. gąbka. Gąbka nie stwarza miednicy możliwości ruchu. Tymczasem ta powinna podczas siedzenia poruszać się na boki oraz w przód i w tył. Podobnie dzieje się, gdy chodzimy, kiedy to miednica rusza się we wszystkich płaszczyznach. – Jest to odprężające dla stawów krzyżowo-biodrowych, które łączą miednicę z podstawą kręgosłupa. Ponadto, niweluje napięcie w mięśniach przykręgosłupowych. Mobilizuje stawy międzykręgowe, rozciąga przykurczone mięśnie. Człowiek jest stworzony do chodzenia. Ruch jest dla nas zdrowiem i życiem. Brak ruchu osłabia mięśnie, sprawia że są niedotlenione – mówi Jolanta Wojdyła.

Długotrwałe napięcie mięśniowe wpływa nie tylko na aparat ruchu, ale też na pracę narządów wewnętrznych, płuc, układu krwionośnego, pokarmowego. Siedzenie stale w jednej pozycji zaburza prawidłowe funkcjonowanie. – W dużych niemieckich korporacjach zatrudnia się na etat fizjoterapeutę, który codziennie przez pół godziny ćwiczy z pracownikami. Zaopatruje się pracowników w dyski z powietrzem, a firmę w stoły z regulacją wysokości, tak by pracownik mógł od czasu do czasu pracować na stojąco – tłumaczy Józef Spałek, właściciel TB Polska. Na dysku czy piłce nie należy przesiadywać cały czas. Warto zamieniać je od czasu do czasu na krzesło ze stałym siedziskiem.

Dysk z powietrzem można wykorzystać do ćwiczeń równoważnych i koordynacji, do ćwiczeń stabilizujących kręgosłup i wielu innych. Ponadto można odciążać nim kręgosłup lędźwiowy, opierając się o niego. Jednak pod żadnym pozorem nie należy go stosować w samochodzie. Do auta fizjoterapeuci proponują specjalną elastyczną podpórkę.

Hanna Kampa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.