Sezon na katar. Jak pokonać infekcję?

Leczony czy nie, nie zawsze trwa przysłowiowe 7 dni. Przyczyną kataru może być infekcja wirusowa, bakteryjna, a także alergia. Jak ją rozpoznać i skutecznie złagodzić dokuczliwe objawy?

Wirusowy czy bakteryjny?

Jeżeli wydzielina ma biały kolor i wystąpi nagle, przyczyną nieżytu nosa prawdopodobnie jest wirus. W takim wypadku po upływie określonego czasu — zwykle co najmniej 7 dni — organizm wydziela substancje, które zwalczają wirusa i katar mija sam.

Inaczej jest w przypadku bakteryjnego zapalenia błony śluzowej nosa, które może też być powikłaniem nieżytu o podłożu wirusowym. Wtedy wydzielina jest potencjalnie zakaźna, ma żółty kolor, a w zaawansowanym stadium choroby mogą pojawiać się w niej domieszki krwi. Choć infekcje bakteryjne mają mniej ostry przebieg niż wirusowe, mogą przejść w proces przewlekły i prowadzić do powikłań. Dlatego wymagają konsultacji z lekarzem i czasami również podania antybiotyku.

Uwaga na zatoki!

Zapalenie zatok to jedno z najczęściej występujących powikłań bakteryjnego zapalenia błony śluzowej nosa. Do jego objawów, poza pojawieniem się żółtej wydzieliny, należą bóle głowy, ból w okolicy czoła, odczuwalny zwłaszcza przy schylaniu głowy, gorączka i łzawienie.

Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego. W razie potrzeby zaleca się też konsultację laryngologiczną, wykonanie USG lub RTG zatok i pobranie próbki wydzieliny na posiew, by określić, jaka bakteria jest przyczyną zapalenia.

Krople do nosa mogą uzależniać

W każdej aptece można kupić leki donosowe, w postaci kropli lub w aerozolu, a także doustne w formie tabletek, które zawierają pseudoefedrynę. To substancja hamująca wydzielanie śluzu przez błonę śluzową nosa. Choć dostępne są bez recepty, nie należy stosować ich bez konsultacji z lekarzem. Przyjmowane w nadmiernej ilości prowadzą do uszkodzenia błony śluzowej nosa, a w efekcie do jeszcze silniejszych stanów zapalnych, mogą też uzależniać.

Natomiast bezpiecznie można stosować krople z soli fizjologicznej bądź na bazie soli morskiej. Przy nieżycie nosa warto też przyjmować witaminę C, wykonywać inhalacje. Pamiętajmy również o wysokokalorycznej, bogatej w witaminy diecie.

A może to alergia?

W tym przypadku zapalenie błony śluzowej nosa nie ma podłoża wirusowego czy bakteryjnego, tylko jest reakcją na alergen, czyli czynnik, na który jesteśmy uczuleni. Co ciekawe, katar alergiczny mogą powodować nie tylko tzw. alergeny wziewne, czyli te, które wdychamy, ale również alergie pokarmowe.

Ma charakter przewlekły, utrzymuje się kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Może też pojawić się nagle, jako natychmiastowa reakcja na alergen. W obu przypadkach wymaga konsultacji z laryngologiem bądź alergologiem. Specjalista może zalecić odczulanie, które pozwoli zlikwidować przyczynę kataru.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.