Schudnij i nie daj się cukrzycy

Otyłość i cukrzyca – plagi XXI wieku zachodniego świata. Idą ze sobą w parze, rujnują zdrowie. W 10 powiatach województwa śląskiego, w tym w powiecie tarnogórskim, rozpoczął się projekt, który jest odpowiedzią na zagrożenia zdrowotne.

W ramach programu przychodnia Bi-Med prowadzi bezpłatne badania w kierunku otyłości i cukrzycy. Tytuł projektu mówi wiele: Zmiana stylu życia osób w wieku aktywności zawodowej szansą walki z chorobami cywilizacyjnymi jakimi są otyłość i cukrzyca XXI wieku. Jak mówią autorzy, jego celem jest poprawa dostępu do profilaktyki, diagnostyki i rehabilitacji leczniczej. Działania firmują spółka Telecare oraz partner projektu – przychodnia lekarska Emi-Med s.c. w Zawierciu, które zdobyły pieniądze z funduszy unijnych na profilaktykę cukrzycy. W ramach otrzymanych pieniędzy prowadzona jest kampania edukacyjno-zdrowotna. Ma podnieść wiedzę  na temat konsekwencji nadwagi i otyłości, pomóc w identyfikowaniu jej objawów, umożliwić wczesną diagnostykę i leczenie. Specjaliści propagują też zasady zdrowego odżywiania i aktywność fizyczną jako formę zapobiegania wystąpienia ryzyka choroby.

Bezpłatne badania

W Tarnowskich Górach badania w ramach projektu wykonuje Bi-Med. – Wystarczy, że pacjent zgłosi się do Bi-Medu. Na miejscu otrzyma do wypełnienia druk zgłoszenia po czym może przeprowadzić badanie krwi. Otrzymuje też materiały informacyjne o cukrzycy i otyłości – tłumaczy Iwona Wieczorek-Szołtek z Emi-Medu.

Podstawowym czynnikiem do zakwalifikowania do programu jest wiek 18-64 i miejsce zamieszkania (w tym przypadku powiat tarnogórski). Osoby w wieku 18-40 lat są kierowane na badania dotyczące nadmiernej masy ciała. Natomiast pacjenci w wieku 35-64 bada się w kierunku cukrzycy.

Konsultacje

Osoby z nadwagą lub otyłością będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami, w tym z dietetykiem. Z kolei pacjenci, u których stwierdzona zostanie cukrzyca będą kierowani do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu dalszych badań lub podjęcia leczenia. Program potrwa do 2021 roku.

Elżbieta Kulińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.