Rozpoczyna się remont SOR-u


W maju rozpocznie się remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach. Na okres remontu oddział zostanie przeniesiony.

Gruntowna modernizacja wraz z wymianą wyposażenia rozpocznie się z początkiem maja. Prace potrwają przynajmniej trzy miesiące.

SOR zostanie tymczasowo przeniesiony do pomieszczeń w obrębie szpitala. Jak zapewnia dyrektor ds. lecznictwa Ewa Grała–Dworak, pacjenci nie muszą się obawiać utrudnień. – Oddział będzie działał w naszym szpitalu, w salach po kardiologii inwazyjnej. Pomieszczenia znajdują się na parterze, są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi.

Codziennie do SOR zgłasza się od 60 do 100 pacjentów, rocznie ok 21 tys. osób. Oddział pracuje całodobowo. Pacjenci mogą na nim przebywać do 72 godzin. – Takie są warunki hospitalizacji krótkoterminowej na tym oddziale – dodaje dyrektor. Na SOR jest zatrudnionych około 30 pielęgniarek  i ratowników medycznych oraz 10 rejestratorek.

Pacjenci często narzekają, że oczekiwania na pomoc trwa zbyt długo.  Jak wyjaśnia Mariola Wilczek, pielęgniarka oddziałowa SOR, wstępną segregację medyczną pacjentów przeprowadza się w rejestracji, gdzie zawsze pracują dwie rejestratorki, pielęgniarka bądź ratownik z odpowiednimi uprawnieniami. Pacjenci otrzymują opaski, których kolor – stosuje się ich pięć – uzależniony jest od stanu, w jakim się znajdują, a to przekłada się na czas reakcji personelu medycznego. Kolor czerwony oznacza, że nie wolno zwlekać z pomocą, a chory znajduje się w stanie zagrażającym życiu. Niebieski, że pacjent nie wymaga leczenia.

(eka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.