Rehabilitacja blizn w szpitalu w Piekarach

W ciągu pierwszych dwóch lat od powstania blizny istnieje duża szansa, że uda się ją zniwelować, a nawet całkowicie zlikwidować. Z taką nadzieją pacjenci zapisują się na rehabilitację blizn, prowadzoną w Piekarskim Centrum Medycznym.

Pacjenci zwykle najbardziej obawiają się blizn, jakie pozostaną po zabiegu operacyjnym. Jednak cięcie wykonane skalpelem, w linii prostej, często sprawia dużo mniej problemów niż ślad po oparzeniu, zmiażdżeniu czy innym urazie. Blizny to nie tylko problem estetyczny i przyczyna kompleksów. Takie zmiany mogą wywoływać ból, silny świąd i utrudniające poruszanie się przykurcze.

Po cesarskim cięciu

– Zgłaszają się do nas osoby, którym blizna po urazie czy zabiegu uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Są też pacjenci chcący zlikwidować bliznę ze względów estetycznych. W większości to panie po cesarskim cięciu – opowiada fizjoterapeutka Maria Biedal, kierownik Dziennego Ośrodka Rehabilitacji w Piekarskim Centrum Medycznym.

Rehabilitację można przeprowadzić tylko w okresie dwóch lat od powstania blizny – później pozostaje już tylko interwencja chirurga plastycznego lub zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dlatego do fizjoterapeuty warto zgłosić się jak najwcześniej. Już po wyjęciu szwów lub gdy tylko zakończy się pierwszy etap gojenia rany, można rozpocząć terapię. Przebieg leczenia i jego efekty zależą jednak od wielu czynników, które musi wziąć pod uwagę fizjoterapeuta. Nie bez znaczenia jest długość, grubość i szerokość blizny, czy jest płaska, wklęsła, czy wypukła. Istotną rolę odgrywa jej kolor i fakt, czy barwą różni się od otaczających tkanek. Ocenie podlega też elastyczność i struktura.

Metoda likwidacji blizn

– Nie istnieje jedna metoda pracy z blizną, która gwarantuje sukces. Leczenie przynosi najlepsze efekty, gdy jednocześnie wdraża się kilka rodzajów terapii, przy czym program rehabilitacji musi być dobrany indywidualnie – podkreśla kierownik ośrodka. – Pracę z pacjentem rozpoczynamy od manualnej mobilizacji blizny, następnie wdrażamy terapię powięziową, drenaż limfatyczny, zabiegi fizykalne, kinesiology taping oraz ćwiczenia.

Rzecznik prasowy Piekarskiego Centrum Medycznego Aleksandra Szatkowska informuje, że rehabilitacja blizn to tylko ułamek szerokiej oferty przeprowadzanych w ośrodku zabiegów. – Jako jedna z nielicznych placówek szpitalnych w naszym regionie prowadzimy rehabilitację dzieci wymagających terapii neurorozwojowej, ze stwierdzoną skoliozą oraz innymi wadami postawy, a także rehabilitację urazową. Dorośli pacjenci korzystają z rehabilitacji narządu ruchu oraz terapii tkanek miękkich – wymienia rzecznik.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.