Rak jelita grubego. Fakty i mity

Wokół raka jelita grubego i kolonoskopii, czyli badania diagnozującego zmiany nowotworowe narosło wiele mitów i legend. W tym artykule postaramy się je rozwiać.

Rak jelita grubego zabija w Polsce rocznie 12 tys. osób.

Fakt. Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród Europejczyków. Zajmuje drugie miejsce na liście nowotworów, na które najczęściej chorują Polacy. U mężczyzn częściej diagnozuje się tylko raka płuca, a u kobiet raka piersi.

Rak jelita grubego może rozwijać się bezobjawowo nawet przez 12 lat.

Fakt. Gdy pojawiają się pierwsze symptomy choroby, najczęściej nie mamy już do czynienia z polipem czy gruczolakiem, ale z nowotworem. Z tego powodu warto poddać się profilaktycznie kolonoskopii – najlepiej raz na 10 lat począwszy od 50. roku życia.

Złe oczyszczenie jelita grubego przed badaniem, daje nieprawidłowy obraz kolonoskopii i trzeba je powtarzać.

Fakt. Prawidłowe oczyszczenie jelit to warunek powodzenia badania. W przeciwnym razie lekarze mogą mieć problem z odnalezieniem drobnych zmian w jelicie, przez co wartość diagnostyczna i prewencyjna kolonoskopii zmniejszy się. Dlatego na dwa tygodnie przed badaniem pacjent nie powinien jeść pokarmów zawierających pestki. Natomiast dzień przed badaniem może zjeść tylko śniadanie i klarowną zupę na obiad. Od tego momentu nie wolno mu przyjmować żadnych pokarmów. Ponadto przed kolonoskopią musi wypić preparat przeczyszczający.

Jedną z przyczyn raka jest nieprawidłowa dieta.

Fakt. Umieralność na raka jelita grubego zależy od ilości spożytych kalorii, białka i tłuszczu zwierzęcego oraz oleju. Dieta bogata w czerwone mięso, zwłaszcza przetworzone oraz w tłuszcze zwierzęce, a uboga we włókna roślinne, niekorzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit. To wywołuje powstawanie związków rakotwórczych. Ryzyko zachorowania wzrasta też u osób spożywających alkohol i palących papierosy.

Po badaniu odczuwa się wzdęcia.

Fakt. W trakcie badania do jelita podawane jest powietrze, dlatego po nim odczuwalne są wzdęcia i rozpieranie. Pacjent czuje potrzebę nadmiernego oddawania gazów.

Kolonoskopia jest badaniem bolesnym.

Mit. Kolonoskopia jest raczej badaniem niekomfortowym, bo do jelita wtłaczane jest powietrze. Samo wprowadzanie kolonoskopu nie powoduje bólu. Chwilowy ból u niektórych pacjentów może wynikać ze specyficznego kształtu jelita konkretnego pacjenta. Osoby obawiające się badania mogą poddać się znieczuleniu.

Usuwanie polipów i gruczolaków jest bolesne.

Mit. Przy kolonoskopii, jeśli zajedzie taka potrzeba, można usuwać polipy i gruczolaki. Dla pacjenta jest to całkowicie bezbolesne.

Kolonoskop to długa i gruba rura.

Mit. Kolonoskop to cienka elastyczna rurka, o średnicy 1 cm. Jest zatem znacznie cieńszy niż ludzki stolec. Kolonoskop umożliwia obejrzenie jelita grubego od środka za pomocą niewielkiej kamery umieszczonej na jego końcu.

Kolonoskopia jest badaniem niebezpiecznym, podczas którego można uszkodzić jelita.

Mit. Kolonoskopia to badanie bezpieczne. Powikłania występują niezwykle rzadko. Najpoważniejszym z nich jest przedziurawienie ściany jelita grubego. W polskim programie badań przesiewowych perforacja wystąpiła jedynie w 5 przypadkach na 50 tysięcy.

Jeśli lekarze wykryją raka jelita grubego, wycinają część jelita i zakładają stomię.

Mit. Stwierdzenie raka nie musi oznaczać konieczności wycięcia jelita. W części przypadków wystarcza leczenie endoskopowe. Wówczas po trzech miesiącach od usunięcia zmiany wykonuje się kontrolną kolonoskopię. Szanse na całkowity powrót do zdrowia daje wykrycie raka w początkowym stadium nowotworu złośliwego.

 

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach realizuje “Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka jelita grubego” dofinansowany ze środków unijnych.

 

Hanna Maciołek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.