Pyrzowice: Test na koronawirusa za 180 zł

Jak poinformował Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach, od 27 lutego pasażerowie mogą po przylocie wykonać szybki komercyjny antygenowy test diagnostyczny pod kątem koronawirusa.

Chodzi o pasażerów, którzy przylatują z krajów, które nie należą do strefy Schengen. Dzięki temu po przylocie do Pyrzowic będzie można uniknąć kwarantanny. Punkt znajduje się przed kontrolą paszportową, czyli przed granicą państwa. Chodzi o spełnienie wymogów rozporządzenia, które zwalania pasażerów z kwarantanny, jeśli mają negatywny wynik testu). Wykonane w tym miejscu testy, w przypadku negatywnego wyniku, zgodnie z wymogami rozporządzenia, są podstawą do zwolnienia z kwarantanny po przylocie.

Wynik w 20 minut

Wykonanie testu kosztuje 180 zł (najlepiej płacić kartą). Pasażer otrzymuje zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, które potwierdza uzyskany wynik testu. Wynik poznamy do 20 minut od pobrania próbki. Badania realizuje Laboratorium Lab-Med, które wykorzystuje certyfikowane testy antygenowe Panbio firmy Abbot.

Z obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny po przylocie do Polski zwalnia m.in. negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa. Test należy wykonać przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Z kwarantanny zwalnia również szczepienie przeciwko COVID-19. W takim przypadku pasażer musi posiadać  potwierdzone zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia ochronnego.

(eka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.