Przy “Batorym” powstanie nowoczesny ośrodek

W Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu rozpoczęła się budowa Śląskiego Centrum Medycyny Fizykalnej i Wczesnej Diagnostyki Nowotworów. Koszt inwestycji to ponad 30 mln złotych.

Nowa placówka zostanie utworzona na bazie Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej. Powstaje z myślą o zwiększeniu dostępności do skutecznej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych oraz chorób układu krążenia i ich następstw. Stąd pomysł utworzenia interdyscyplinarnego ośrodka, wyposażonego w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt, umożliwiający wczesne wykrywanie procesów chorobowych i skuteczne leczenie mieszkańców województwa śląskiego. Pacjenci będą mogli korzystać m.in. z nowoczesnych technik obrazowania tkanek, takich jak metoda autofluorescencji czy metoda fotodynamiczna, umożliwiające wykrycie nowotworów we wczesnej fazie oraz z kompleksowych usług terapeutycznych.

– Choroby układu krążenia i choroby nowotworowe są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Poważnym wyzwaniem jest też skuteczne leczenie pacjentów z ranami przewlekłymi. Nadal zbyt często wykonuje się amputacje kończyn dolnych właśnie z powodu ran przewlekłych. System opieki zdrowotnej nie jest należycie dostosowany do potrzeb pacjentów, co wpływa na obniżenie jakości życia i obciążenie systemu finansów publicznych – zaznacza Katarzyna Guz, rzecznik prasowy Specjalistycznego Szpitala Powiatowego nr 2 w Bytomiu.

Po przetargu

Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. wraz z konsorcjantem Termo – Klima MK. W ramach projektu wykonawca przebuduje trzy kondygnacje budynku szpitalnego nr VII. Obiekt będzie łączył się z budynkiem szpitalnym nr VI, w którym znajdują się pracownie RTG, TK jak również pracownia histopatologiczna.

– Dla pacjentów przewidziano 2- oraz 3-osobowe pokoje z łazienkami. Powstaną gabinety USG, EKG a także  pracownie angiologiczna, endoskopowa i laseroterapii – wymienia Katarzyna Guz. – Na realizację projektu szpital pozyskał dofinansowanie z funduszu EFRR. Całościowy koszt inwestycji szacuje się na ponad 30 mln zł. Aktualnie przygotowujemy się do kolejnych postępowań przetargowych na zakup aparatury medycznej i wyposażenie centrum.

To kolejna poważna inwestycja realizowana w “Batorym” na przestrzeni ostatnich kilku lat. W listopadzie 2016 roku działalność rozpoczęło Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.