Okulary przepisuje się już półrocznym dzieciom

Pierwsze badania okulistyczne wykonuje się w 4. miesiącu życia, okularki przepisuje się już 6-miesięcznym maluchom. Wadę wzroku należy zdiagnozować jak najwcześniej i zacząć działać.
Do niedawna pomysł, by z niespełna półrocznym dzieckiem wybrać się do okulisty, wydawał się absurdalny. Obecnie, w gabinetach specjalizujących się w leczeniu wad wzroku u dzieci i niemowląt, najmłodsi pacjenci badanie okulistyczne odbywają na kolanach rodzica, a pomiar dokonywany jest z odległości około metra. Tak działa autorefraktometr pediatryczny, który pozwala określić wielkość wady refrakcji, mierzy wielkość i rozstaw źrenic oraz kąty zeza.

Przed trzecimi urodzinami

Choć zauważenie wady wzroku u dziecka wcale nie jest łatwe, istnieją wyraźne symptomy, które są sygnałem, że czas skonsultować się ze specjalistą. – Należy do nich zezowanie po 3. miesiącu życia, biały refleks na źrenicy, a u nieco starszych dzieci również mrużenie i pieczenie oczu, zgłaszane przez malucha okresowe zamazywanie i dwojenie obrazu, bóle głowy czy zmęczenie – wymienia dr n. med. Elżbieta Nowak, specjalista chorób oczu. Wczesna diagnostyka jest szczególnie istotna w przypadku wcześniaków, dzieci z niską masą urodzeniową oraz kiedy wady wzroku występują u najbliższych członków rodziny.

Nawet gdy zachowanie malucha nie budzi podejrzeń, okulistę warto odwiedzić przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia. To właśnie w wieku 3-6 lat wykształcają się niektóre niezbędne w dorosłym życiu funkcje wzroku, takie jak widzenie trójwymiarowe, odgrywające istotną rolę przy kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów – pracy na wysokości powyżej 3 metrów czy obsługi precyzyjnych urządzeń.

Oprawki dla małych sportowców

Okulary przepisuje się już 6-miesięcznym maluchom. Te dla pacjentów do 3.-4. roku życia muszą posiadać odpowiedni atest, ale też nie mogą stanowić dla dziecka zagrożenia. – Takie okulary powinny być wykonane z miękkiego, lekkiego, giętkiego tworzywa i pozbawione drobnych elementów, takich jak śrubki czy noski – wymienia dr Nowak. – Z myślą o dzieciach uprawiających sport projektowane są okulary sportowe, w których montuje się soczewki odpowiadające wadzie refrakcji. Takie okulary nie ograniczają aktywności ruchowej na zajęciach wychowania fizycznego, szczególnie w dyscyplinach zespołowych.

Wprowadzenie okularów w odpowiednim momencie może przyczynić się do zahamowania, a nawet zniwelowania wady wzroku. Jednak kluczowe dla procesu leczenia jest to, aby dziecko okulary chciało nosić. Dlatego warto zadbać, by były wygodne i podobały się maluchowi, który będzie się w nich dobrze czuł.

Obowiązkiem rodziców jest również dbanie o okulary dziecka i utrzymywanie ich w czystości. – Należy przechowywać je w futerale i oczyszczać soczewki przeznaczonymi do tego celu chusteczkami. Nie zapominajmy też o wizytach kontrolnych, które zwykle powinny odbywać się co 6-12 miesięcy. Wyniki kolejnego badania mogą wykazać, że okulary będzie trzeba wymienić na inne – podkreśla specjalista chorób oczu.

 

Agnieszka Pęcherz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.