Przemek ma szansę dogonić rówieśników


Przemek Duda z Miasteczka Śląskiego kiedy się urodził, ważył tylko 1300 g. Otrzymał 1 punkt w skali Apgar. Skutki odczuwa do dziś. W październiku skończy 5 lat i wciąż ma wiele do nadrobienia. Jednak to inteligentny chłopak i jest szansa, że pójdzie do szkoły. Potrzebne są pieniądze na rehabilitację i diagnostykę.

Przemek urodził się w 31 tygodniu ciąży. Ważył 1300 g. Miał ciężką zamartwicę urodzeniową, niewydolność krążeniową i oddechową. Kilka dni po narodzinach dostał kilku wylewów. Mimo że z każdym dniem było lepiej, chłopiec do dziś zmaga się ze skutkami przedwczesnego porodu. Cierpi na mózgowe porażenie dziecięce – hemiplegię prawostronną, ma wzmożone napięcie mięśniowe, problemy z mową, równowagą. Na co dzień korzysta z ortez, które zapobiegają przeprostom i przekrzywianiu stawów.

– Jednak jest naprawdę inteligentny. Każdego dnia walczymy, aby Przemuś był zdrowy i dogonił swoich rówieśników. Mam nadzieję, że kiedyś pójdzie do szkoły – mówi jego mama Jadwiga Duda. Chłopczyk zaczyna mówić, robi duże postępy, ale jeszcze przed nim sporo pracy. Ma problemy z chodzeniem, niedługo czeka go zabieg na ścięgna Achillesa. Jeżeli nie przyniesie oczekiwanego efektu, będzie musiał mieć operację.

Konieczna rehabilitacja

Do tego dochodzi podejrzenie celiakii. Przemek miał przewlekłe, wycieńczające organizm biegunki. Ustąpiły, kiedy wprowadzono dietę bezglutenową. – Jednak nie mamy potwierdzenia, że to celiakia. Trzeba wykonać specjalistyczne badania. Te, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wymagają jedzenia przez 3-4 tygodnie produktów z pszenicą. Dla Przemka oznaczałoby to powrót biegunek. Nie możemy na to pozwolić. Dlatego zdecydowaliśmy się na mniej obciążające badania, które wykonywane są tylko prywatnie. Koszt to kilka tysięcy złotych. Do tego trzeba wykluczyć alergie pokarmowe – mówi Jadwiga Duda.

– Syn jest pod opieką specjalistów i wymaga ciągłej rehabilitacji. Koszty leczenia są ogromne, dlatego prosimy o pomoc. Najbliższy cel to jesienny turnus rehabilitacyjny nad morzem. Trzeba za niego zapłacić 5 tys. zł. Tymczasem Przemek powinien pojechać na kilka takich turnusów w roku – zwraca uwagę.

Przekaż 1 proc. podatku

Na rzecz Przemka Dudy można przekazać 1 proc. podatku – KRS fundacji “Serca dla Maluszka” 387207, z dopiskiem w rubryce cel szczegółowy “Przemysław Duda”. Ponadto można zrobić przelew na konto fundacji, ul. Kowalska 89, 43-300 Bielsko-Biała, Bank Millenium 85 1160 2202 0000 0001 9214 1142, tytułem: Przemysław Duda.

Do tego działa facebookowy profil Licytacja charytatywna dla Przemysława Dudy, gdzie można kupować i wystawiać rzeczy. Rodzice chłopca zachęcają też do zbierania plastikowych nakrętek. Przydadzą się również materiały potrzebne do terapii, np. ciastolina, artykuły papiernicze, gniotki. Kontakt w tej sprawie z Jadwiga Dudą – tel. 518-830-085. – Dziękujemy wszystkim, którzy już nam pomogli i tym, którzy zamierzają to zrobić – mówi Jadwiga Duda.

Agnieszka Reczkin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.