Przed urlopem zbadaj znamiona

Kiedy ostatnio badałeś znamiona pod dermatoskopem? Jeżeli nie odwiedziłeś dermatologa w ciągu ostatnich 6 miesięcy – czas na wizytę. Przed nami lato, okres największej ekspozycji na promieniowanie UV.

Choć świadomość w zakresie profilaktyki raka skóry wzrasta, pacjenci często odwlekają wizytę. Paradoksalnie przyczyną często bywa obawa przed diagnozą.

– Do niepokojących sygnałów, które są wskazaniem do wizyty u dermatologa, należą pojawienie się nowej zmiany skórnej, ale też obecność zmiany o średnicy powyżej 5 mm, o asymetrycznym kształcie i nieregularnym ograniczeniu lub jej powiększanie się, zmiana kształtu, barwy, grubości – wymienia lek. med. Aleksandra Lipka-Trawińska, specjalista dermatolog-wenerolog z Przychodni Lekarskiej Sante w Bytomiu oraz Ordynator Oddziału Skórno-Wenerologicznego w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim sp. z o.o.

Badanie dermatoskopowe jest bezinwazyjne, bezbolesne, nie wymaga też pobierania wycinków tkankowych ani przygotowania ze strony pacjenta. Już podczas wizyty pozwala wykluczyć zmiany nowotworowe i rozwiać obawy pacjenta.

– Zachorowalność na czerniaka wzrasta. Co roku rozpoznaje się ponad 130 tys. przypadków. W procesie leczenia ogromną rolę odgrywa stopień zaawansowania choroby, a więc również wykrycie zmiany we wczesnym stadium. Właśnie dlatego zaleca się wykonywanie badania dermatoskopowego co 6-12 miesięcy – podkreśla lekarz.

 

TEKST PROMOCYJNY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.