Przebadali serce mieszkańców Tarnowskich Gór

Kardiobus na tarnogórskim rynku stanął w czwartek, 27 września, o godz 10. Do wieczora przebadano 130 mieszkańców Tarnowskich Gór, którzy mieli okazję zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, stężenie glukozy we krwi i cholesterolu, wraz z frakcjami HDL, LDL i trójglicerydami, a także dokonać pomiaru masy ciała, czyli tzw. wskaźnika BMI. Na miejscu była też możliwość skorzystania z konsultacji kardiologicznej, wykonania EKG i UKG.

Choć kolejka przed kardiobusem stała przez cały czas, z darmowych badań najczęściej korzystali starsi tarnogórzanie i ci w średnim wieku, młodszych było zdecydowanie mniej.

Na rynku pojawił się też namiot, w którym można było obejrzeć film edukacyjny, skorzystać z multimedialnego kiosku z filmem interaktywnym czy zagrać w grę wielkoformatową. Wszystkie atrakcje miały na celu propagowanie wiedzy na temat profilaktyki chorób serca i układu naczyniowego.

Na Zdrowie w działaniu

Inicjatorem całego wydarzenia było tarnogórskie stowarzyszenie “Na Zdrowie”, które swoją obecność w mieście zaznaczyło m.in. jako organizator akcji #niechsięnieudarzy. Celem akcji było zebranie funduszy potrzebnych do utworzenia Pododdziału Udarowego, który działa już na Oddziale Neurologicznym Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

– Od kilku miesięcy realizujemy kolejną akcję pod znamiennym hasłem #heartujemy. Tym razem naszym celem jest edukowanie mieszkańców na temat profilaktyki chorób serca i układu naczyniowego. Skutki niewiedzy w tym zakresie niestety często obserwujemy na SOR-ze – opowiada stojąca na czele stowarzyszenia dr n. med. Beata Poprawa, specjalista kardiolog z tarnogórskiej “Trójki”, która służyła pomocą pacjentom korzystającym z darmowych badań.

– Chcielibyśmy nieustannie przypominać mieszkańcom, że serce mają tylko jedno i muszą o nie należycie dbać: pamiętać o regularnej aktywności fizycznej i zdrowej diecie. Warto wykorzystać też potencjał Tarnowskich Gór, miasta, w którym nie brakuje możliwości, by obudzić w ludziach ducha zdrowego życia.

Stowarzyszenie do współpracy zaprosiło organizatorów ogólnopolskiej kampanii “Dbaj o serce”, która tym razem odbywa się pod hasłem “Zabójczy duet”, koncentrując się na problemie nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii.

Złap mnie za rękę

Dr Poprawa zapowiada, że kolejnym krokiem będzie akcja “Złap mnie za rękę”, której celem będzie nauczenie tarnogórzan, w jaki sposób prawidłowo badać tętno. W planach jest też wprowadzenie do lokalnych restauracji zdrowego, przyjaznego sercu menu. – Jednak nasze największe marzenie to utworzenie w Tarnowskich Górach nowoczesnego, dobrze wyposażonego oddziału kardiologicznego. I wierzę, że nie jest to marzenie nie do zrealizowania – uśmiecha się kardiolog.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.