Profilaktyka raka jelita. Można się badać

W tarnogórskim Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym trwa kolejna edycja programu “Profilaktyka raka jelita grubego to w Tarnowskich Górach nic strasznego!”.

Kolonoskopia to obejrzenie “od środka” jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzanego przez odbyt. Badania są wykonywane przez doświadczonych lekarzy w pracowni endoskopii przy ul. Pyskowickiej.

Przebadają 440 pacjentów 

W ramach współfinansowanego z unijnych środków projektu, realizowanego do końca września, wykonanych będzie 440 bezpłatnych badań kolonoskopowych ze znieczuleniem. Chodzi o wczesne wykrycie nowotworu jelita grubego u osób, które nie mają objawów chorobowych.

Z programu mogą skorzystać osoby w wieku od 50 lat (ukończone) do 65 lat (nieukończone). Jeśli w rodzinie był krewny pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego, to dolną granicą jest 40. rok życia. W przypadku osób, w których rodzinie wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością ograniczenia wiekowe to 25-49 lat (konieczne potwierdzenie z poradni genetycznej).

W programie nie mogą natomiast uczestniczyć osoby, które miały wykonywaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Pod opieką anestezjologa

Wszyscy chętni mogą skorzystać z badania w asyście anestezjologicznej, przy czym wtedy potrzebne są badania wstępne – ekg, morfologia, elektrolity, APTT. Kto chce skorzystać z tej możliwości, może zgłosić się telefonicznie do koordynator medycznej programu dr n. med. Agnieszki Kowalskiej-Pawełek (tel. 503-047-991) i umówić na spotkanie, aby wypełnić ankietę, która jest jednocześnie skierowaniem.

Informacje dotyczące programu udzielane są pod numerami telefonów: 32-390-82-08, 782-401-405. Jest też możliwość zorganizowania transportu na badanie.

(esp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.