Profilaktyka 40 PLUS. Bezpłatnie

1 lipca rozpoczęła się realizacja rządowego programu “Profilaktyka 40 PLUS”. Jest skierowany do wszystkich Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia i daje możliwość wykonania bezpłatnych badań laboratoryjnych do końca bieżącego roku.

By wziąć udział w programie, należy wypełnić ankietę za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Na tej podstawie zostanie wystawione e-skierowanie. Wystarczy zgłosić się do wybranej placówki POZ, biorącej udział w realizacji programu, z dowodem osobistym. Można też zapisać się za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej: 22-735-39-40.

Czy wystarczy personelu?

– Każda inicjatywa mająca na celu zmobilizowanie naszych współrodaków do badań profilaktycznych jest potrzebna. Program daje pacjentom narzędzia do przejęcia inicjatywy na wczesnym etapie leczenia – twierdzi dr n. med. Wojciech Bichalski, specjalista chirurgii ogólnej i właściciel NZOZ “BI-MED” w Tarnowskich Górach. Przychodnia realizację programu rozpocznie 1 sierpnia.

– Jednocześnie, jako osoba od wielu lat zarządzająca placówką opieki medycznej, mam obawy, czy wystarczy personelu do obsługi pacjentów. I nie chodzi tylko o wykonanie badań, ale również o dalsze konsultacje.

To pacjent podejmie decyzję o wizycie u lekarza pierwszego kontaktu. Interpretacja wyników badań zależy od wielu czynników i niejednokrotnie wymaga wiedzy medycznej.

Dlaczego 40+?

–Trudno jednoznacznie wyznaczyć granicę wiekową, od której należy regularnie się badać. Niemniej to właśnie po 40-tce wchodzimy w tzw. wiek średni, osiągamy szczyt aktywności zawodowej i wzrasta ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Jednak przy wyborze badań profilaktycznych warto wziąć pod uwagę szereg indywidualnych czynników – radzi dr Wojciech Bichalski.

Należy do nich płeć, historia chorób w rodzinie, tryb życia. Warto zadbać o profilaktykę chorób nowotworowych: w przypadku kobiet raka piersi i narządów rodnych, u panów – płuc, prostaty i jelita grubego.

– Polska plasuje się na szczycie listy krajów o najbardziej dynamicznym wzroście masy ciała w Europie. Dlatego oczekiwałbym również wdrożenia programów dietetycznych oraz promujących aktywność fizyczną – zaznacza nasz rozmówca.

Profilaktyka lokalnie

– Będę z dużym zainteresowaniem obserwował realizację programu “Profilaktyka 40 PLUS”. Mam nadzieję, że będzie odpowiednio promowany, zwłaszcza że Polacy wciąż niechętnie korzystają z programów profilaktycznych –  ubolewa Wojciech Bichalski.

NZOZ “BI-MED” od lat realizuje program profilaktyki raka piersi, przeznaczony dla kobiet w wieku 50-69 lat. Raz na dwa lata umożliwia wykonanie bezpłatnej mammografii cyfrowej. W razie potrzeby istnieje również możliwość przeprowadzenia dodatkowych, darmowych badań diagnostycznych: mammografii celowanej, biopsji cienko- i gruboigłowej oraz sonomammografii. By wziąć udział w programie, wystarczy skontaktować się z przychodnią.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.