Powstaje ośrodek wsparcia psychicznego

Chodzi o pomoc ludziom dotkniętym chorobą psychiczną w powrocie do satysfakcjonującego życia. W Tarnowskich Górach powstaje Centrum Wsparcia Zdrowia Psychicznego i Centrum Wsparcia Zdrowia Osób 65+.

Placówka powstaje w budynku byłego oddziału internistycznego szpitala przy ul. Opolskiej. Pieniądze na przedsięwzięcie otrzymano w ramach dwóch unijnych projektów autorstwa docenta Roberta Pudly. Dofinansowanie wyniosło około 3 mln złotych.  – W obydwu przypadkach chodzi o rehabilitację i przywracanie pacjentów społeczeństwu – krótko wyjaśnia lekarz-psychiatra Adam Zaczek. Podopieczni będą uczeni umiejętności potrzebnych do normalnego funkcjonowania – począwszy od nauki przyjmowania leków, poprzez zachowania w środowisku, do tego, jak np. umiejętnie wydawać pieniądze. Działania w ramach projektów przewidziano na rok.

W placówce odbywać się będą także konsultacje ze specjalistami. Dostępni mają być: psychiatra, lekarz-internista, psycholog i psychoterapeuta, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy i  dietetyk. W zajęciach dla pacjentów mają zostać wykorzystane urządzenia do ćwiczeń uwagi, pamięci i redukcji stresu. – Problem w tym, że w opiece psychiatrycznej istnieje pewna luka. Z jednej strony mamy oddziały szpitalne (w Tarnowskich Górach jest klinika psychiatryczna) i poradnie. Nie ma natomiast ogniwa pośredniego, czyli placówki dziennej. Centrum ma tę lukę wypełnić – tłumaczy dalej dr Zaczek. Pomysł, by taką właśnie placówkę uruchomić, narodził się ponad rok temu. Wtedy także ruszyły prace związane z adaptacją i przygotowaniem budynku po byłej internie.

120 pacjentów

Do Centrum Wsparcia Zdrowia Psychicznego ma trafić 120 pacjentów w 4 turach, po 3 miesiące. Przewidziano również zajęcia z 7 pacjentami w ich środowisku. Pacjentów 65+ ma być w sumie 64 w 4 turach po 16 osób. Podczas pobytu w centrum wszyscy otrzymają posiłki, część podopiecznych zostanie także dowieziona na miejsce zajęć. Centrum będzie czynne codziennie od godz. 7 do 17.
Zainteresowani mogą zgłaszać się w recepcji placówki w budynku dawnego szpitalnego  oddziału internistycznego przy ul. Opolskiej w Tarnowskich Górach. Tam otrzymają informacje o dalszej kwalifikacji. Informacje można również uzyskać pod nr. tel. 661-692-111 lub na stronie www.wspsa.pl/centrum-wsparcia-zdrowia-psychicznego. Projekt jest przewidziany jedynie dla mieszkańców powiatu tarnogórskiego. W środę, 31 lipca o godz. 10 w siedzibie centrum przy ul. Opolskiej (budynek w głębi, dawny oddział wewnętrzny) odbędzie się otwarte spotkanie informacyjne na temat działalności placówki. Organizatorzy i personel zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Jacek Tarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.