Powstaje integracyjna liga petanque

Integracyjna Tarnogórska Liga Petanque – to nowy pomysł Auxilium, stowarzyszenia z Miasteczka Śląskiego, które pomaga dzieciom z zespołem Aspergera. Zapisy już trwają.

– W petanque może grać każdy, bez względu na wiek, płeć, ograniczenia fizyczne, niepełnosprawność – mówi Tomasz Ciesielski, prezes stowarzyszenia Auxilium. Rozgrywki mają ruszyć w kwietniu. Drużyny, składających się z 3 do 5 osób mogą się już zapisywać pod adresem mailowym: auxilium.tg@gmail.com. Trzeba podać skład i kapitana. Pod tym adresem można też uzyskać szczegółowe informacje dotyczące ligi.  – Organizując ją, chcemy stworzyć miejsce, w którym mieszkańcy powiatu będą mogli aktywnie spędzić czas, jednocześnie się integrując – zauważa Ciesielski.

Stowarzyszenie Auxilium działa od czerwca 2018 r. Powstało w odpowiedzi na problemy, z jakimi spotykają się osoby ze spektrum autyzmu. Prezes wspomina o braku zrozumienia i akceptacji. – Mówimy o tym, propagujemy wiedzę o spektrum autyzmu, organizując różne zajęcia, akcje informacyjne i kampanie społeczne – dodaje Ciesielski. Były to na przykład akcja “Przybij nam piątkę” – w jej ramach m.in. oświetlono na niebiesko tarnogórski ratusz. Było bicie rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy, projekt “Graffiti bez barier” – stworzenie murali przy stadionie KS Górnik Bobrowniki Śląskie, w gospodzie Kurna Chata i przy Szkole Podstawowej w Żyglinie.

Jeżeli ktoś chciałby przyłączyć się do stowarzyszenia, ma jakieś pytania, może dzwonić pod numer telefonu 502-996-459. Można tez pisać na wspomniany adres mailowy. Stowarzyszenie ma też swój profil na Facebooku. Udowadnia, że osoby ze spektrum autyzmu mogą aktywnie uczestniczyć w różnych przedsięwzięciach.

W tym roku oprócz ligi petanque stowarzyszenie organizuje również Integracyjne Warsztaty Łucznicze w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim. Zajęcia odbędą się 1 lutego o godz. 12. Zapisy prowadzone są telefonicznie.

Kolejna inicjatywa stowarzyszenia to akcja “Miejsca przyjazne osobom ze spektrum autyzmu”. Chodzi o przystosowanie miejsc użyteczności publicznej do zaburzeń i dysfunkcji osób ze spektrum autyzmu.

Agnieszka Reczkin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.