Powiat płaci na szpital, bo państwo nie zamierza

 – Wszyscy widzimy, jak wielkie pieniądze przekazujemy na szpital powiatowy. To są kolejne środki, które powinno dać państwo, ale daje samorząd, bo kontrakty są niedoszacowane – mówił Dariusz Wysypoł, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego. Powiat udzieli szpitalowi 2,5 mln zł pożyczki. Chyba nikt się nie łudzi, że placówka dług odda.

W ubiegłym roku zmienił się prezes szpitala powiatowego w Tarnowskich Górach. Nastał nowy szef, a kasy na działalność dalej brakuje. – Nie da się dokonać cudu. Dopóki nie zmienią się przepisy, placówki będą miały kłopoty – mówiła w marcu ubiegłego roku ówczesna prezes WSP Izabela Paprotna. I problemy są.

W styczniu nowy prezes dr Leszek Jagodziński zwrócił się do powiatu o udzielenie placówce pożyczki: 1 mln zł szpital potrzebuje na inwestycje, poza tym 1,5 mln zł, by zachować płynność finansową, czyli uregulować przeterminowane faktury.

– Zagłosuję za pożyczką, co nie znaczy, że jestem przekonany do tego, by ją udzielać. Chciałbym, by prezes przygotował plan funkcjonowania szpitala z uwzględnieniem wszystkich kłopotów – zaproponował podczas styczniowej sesji radny Wysypoł.

– Pozytywnie zaopiniowaliśmy projekt uchwały, bo nie mamy innego wyjścia – stwierdziła Maria Ożga w imieniu komisji budżetu i finansów rady powiatu. – Udzielamy 2,5 mln zł pożyczki w tym 1,5 mln zł na poprawę płynności finansowej i na zobowiązania przeterminowane, nie mając kompletnych danych w postaci sprawozdania finansowego ani opinii biegłego. Można tylko wnioskować, że nasz szpital ma problemy finansowe i skończy miniony rok stratą. Jaką? Otrzymałam informację, że to będzie około 6 mln zł. Dlatego nie łudźmy się: za rok się spotkamy, by umorzyć tę pożyczkę.

Z kolei Adam Chmiel przypomniał, że poprzednia pani prezes prognozowała, że dług wyniesie 3 mln zł. Tymczasem będzie dwa razy tyle.  – Moje pytanie do prezesa brzmi: z czego pożyczka zostanie spłacona? Chyba że rzeczywiście spłacona nie będzie, ale grajmy w otwarte karty.

Mimo wszystko rada zgodziła się, by zarząd powiatu udzielił szpitalowi pożyczki.

 

Elżbieta Kulińska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *