Porodówka w Piekarach doceniona przez matki

Fundacja Rodzic po Ludzku opublikowała wyniki kolejnego rankingu porodówek. Zatytułowano go “Głos matki”. W rankingu ujęto 38 placówek z województwa śląskiego. W tej grupie na czele zestawienia znalazł się szpital w Piekarach Ślaskich, tarnogórski wylądował na szarym końcu.

Jak mówią autorzy rankingu, to matki matkom polecają szpitale przyjazne kobietom i dzieciom. Szpitale, w których “rodzi się po ludzku”. “Głos matek” jest więc subiektywną oceną kobiet, a nie oceną profesjonalizmu lekarzy i położnych. W ankiecie pacjentki odpowiadają na pytania, które dotyczą: realizacji planu porodu, swobody rodzenia, kontaktu z dzieckiem po narodzinach, opieki podczas cięcia cesarskiego, pomocy w opiece nad dzieckiem, wsparcia w karmieniu piersią, realizacji praw pacjenta, warunków w szpitalu, oceny postawy personelu, zadowolenia z opieki. Zawarto tam również pytania dotyczące wspomnień związanych ze sposobem traktowania kobiety przez personel oraz komunikacji z pacjentką. W każdej dziedzinie pacjentki mogły przyznać maksymalnie 100 punktów, ocena końcowa jest średnią ocen cząstkowych. Ankietę mogły wypełniać kobiety, które rodziły w ciągu ostatnich trzech lat.

Porodówka w Piekarach

Najlepiej ocenioną porodówką w naszym województwie z 38 ujętych jest Łubinowa 3 Szpital Położniczo-Ginekologiczny w Katowicach. Uzyskał prawie 76 pkt. na 100 możliwych (ocena na podstawie 169 ankiet). Na drugim miejscu w województwie śląskim uplasowało się porodówka w Piekarach (Piekarskie Centrum Medyczne) – ponad 75 punktów na 100 (ocena na podstawie 52 ankiet). Z takim wynikiem znalazło się w czołówce krajowej. Piekarskiej placówce pacjentki przyznały bardzo dużo punktów w kategorii “postawa personelu” – prawie 87 na 100. W kategorii “ocena zadowolenia z opieki” przyznały aż 95 pkt. Najmniej punktów szpital dostał za realizację planu porodu – 54,4 pkt.

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach uplasował się na miejscu 35. Zdobył 52 punkty (ocena na podstawie 60 ankiet). Najwięcej otrzymał w kategorii “ocena zadowolenia z opieki” – 89 pkt. Postawę personelu pacjentki oceniły na 79 pkt. Najniższe oceny “Trójka” otrzymała za wsparcie w karmieniu piersią – 30 pkt. oraz realizacje planu porodu – niecałe 27 pkt.

Szpital dziękuje

Nic dziwnego, że piekarski szpital chwali się wysokim miejscem. – Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni. Dziękujemy wszystkim za oddanie głosu na naszą porodówkę. Jest to docenienie ciężkiej pracy i zaangażowania całego zespołu – mówi  dr n. med. Dariusz Piecha, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Piekarskim Centrum Medycznym.

Szpital w Piekarach Śląskich od początku tego roku przyjął przeszło 600 porodów. Oddział dysponuje pięcioma salami dwuosobowymi z pełnym węzłem sanitarnym. Są tu trzy autonomiczne sale porodowe i zintegrowana z blokiem porodowym sala cięć cesarskich. Do dyspozycji pań jest także relaksujący fotel porodowy.

Fundacja Rodzić po Ludzku powstała w 1996 r., aby kontynuować działania zainicjowane przez grupę dziennikarzy i działaczy społecznych podczas pierwszej akcji “Rodzić po ludzku?”.

 

Elżbieta Kulińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.