Poradnia czynna tylko trzy dni, bo brakuje anestezjologów

W tarnogórskim szpitalu powiatowym, w ramach umowy z NFZ, działa poradnia leczenia bólu. Do tej pory była czynna 4 razy w tygodniu. Od 1 marca przyjmuje pacjentów tylko trzy razy w tygodniu. Nasza czytelniczka pyta skąd ta zmiana i czy nie wpłynie na efektywność wykonywanych zabiegów.

– Zgodnie z zaleceniem lekarza mam odbyć 10 zabiegów rehabilitacyjnych przy użyciu prądów tens oraz lasera. Do tej pory poradnia czynna była cztery razy w tygodniu, zatem cykl zabiegów miał się skończyć po dwóch tygodniach i dwóch dniach. Tymczasem w trakcie dowiedziałam się, że poradnia skraca czas pracy do trzech dni w tygodniu. Będę więc jeździć na zabiegi prawie przez miesiąc. Nie dość, że leczenie będzie się dłużyć, to zastanawiam się czy da pożądany efekt, skoro odbywać się będzie z przerwami – pyta chora (dane do wiad. red.).

Zmiana czasu pracy poradni

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach poinformowano nas, że za zgodą NFZ zmieniono czas pracy poradni. Od teraz jest czynna w poniedziałki, środy i czwartki. Liczba godzin jej prosperowania jednak się nie zmieniła. Zabiegi w ramach kontraktu z funduszem odbywają się jak do tej pory, przez 30 godzin. – Zmianę wymusiły na nas braki kadrowe. Nie mamy w szpitalu wystarczającej liczby anestezjologów – komentuje anestezjolog Bronisława Janik.

W poradni leczenia bólu anestezjolog jest niezbędny. Jego obowiązkiem jest wypełnianie dokumentów, dzięki którym fundusz zakwalifikuje zabieg jako refundowany. Bronisława Janik zwraca uwagę, że pacjenci, którzy nie chcą czekać na zabiegi z NFZ, mogą wykupić sobie zabiegi. W przypadku usług komercyjnych anestezjolog nie jest bowiem w poradni leczenia bólu potrzebny. – Te zabiegi nie są drogie. Większość z nich kosztuje poniżej 10 zł – dodaje lekarz.

Przerwy w zabiegach

O efektywność tego typu zabiegów odbywających się z przerwami zapytaliśmy w Polskim Towarzystwie Badania Bólu. – W przypadku wykonywania zabiegów fizykalnych w leczeniu bólu przewlekłego przerwy jedno- czy dwudniowe są dopuszczalne, gdyż są to zabiegi bodźcowe. Cykl 10 zabiegów wykonywanych codziennie wynika raczej z organizacji pracy poradni rehabilitacyjnych – poinformowała dr Magdalena Kocot-Kępska.

Doktor zaznacza przy tym, że bardzo trudno przewidzieć wynik leczenia. Zwłaszcza w przypadku bólu przewlekłego, gdzie żadna z metod nie jest skuteczna w 100 procentach u 100 procent pacjentów. – W praktyce klinicznej często spotyka się sytuację, że dana metoda, mimo że jest wykonywana prawidłowo, nie przynosi efektu przeciwbólowego. Dotyczy to także blokad i leków przeciwbólowych. Skuteczność zależy od indywidualnych czynników, m.in. wieku pacjenta, płci, stanu emocjonalnego, hormonalnego, predyspozycji genetycznych czy ewentualnego występowania zaburzeń lękowych – dodaje doktor. Zależy ponadto od mechanizmu powstawania bólu, tzn. czy jest to ból zapalny czy dysfunkcyjny oraz od innych uwarunkowań, łącznie z komunikacją między lekarzem a pacjentem.

Hanna Kampa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.