Pomocna dłoń dla rodziców

W Tarnowskich Górach działa punkt wsparcia dla rodziców, w którym za darmo, bez umawiania się, mogą skorzystać z fachowych porad specjalistów.
– Możemy pomóc dzieciom borykającym się z różnymi problemami: od stresu, trudności w nauce, wolniejszego rozwoju, po autyzm i niepełnosprawność. Mamy ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi z różnymi zaburzeniami – podkreśla Barbara Czajkowska. Punkt powstał przy Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Pomocna Dłoń” w Tarnowskich Górach. Raz w miesiącu porad udzielają specjaliści. Nie tylko pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, oligofrenopedagodzy, ale też surdopedagodzy (dzieci słabosłyszące lub niesłyszące), tyflopedagodzy (dzieci niewidome i słabowidzące), rehabilitanci i terapeuci (dogoterapia, terapia ręki, biofeedbacku i terapia sensoryczna).

Możemy doradzić

– Na co dzień pracujemy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, byłyśmy też wolontariuszkami. Postanowiłyśmy się podzielić naszym doświadczeniem, mamy odpowiednie warunki lokalowe i zaplecze. W poradniach czasami długo czeka się na terminy, u nas nie ma takiego problemu. Jeśli nie będziemy mogły same pomóc, możemy odpowiednio pokierować rodziców, doradzić, gdzie starać się o dofinansowanie lub odpowiednią opinię – mówi Katarzyna Kurzeja.

Punkt to kolejna inicjatywa stowarzyszenia “Pomocna Dłoń”. Istnieje od 2005 roku, ale od kilku lat jest bardzo aktywne. – Działamy na rzecz osób niepełnosprawnych, głównie intelektualnie, w dużej mierze dla wychowanków naszego ośrodka, ale nie tylko. Organizujemy zajęcia sportowe, artystyczne, dogoterapeutyczne, felinoterapeutyczne, dni otwarte, półkolonie letnie i zimowe. Od marca ruszają zajęcia na basenie specjalną metodą Halliwicka, raz w tygodniu będzie w nich brała udział grupa 10 osób i 4 opiekunów. Zależy nam na wszechstronnym rozwoju niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, chcemy, żeby były jak najbardziej aktywne w codziennym życiu – zaznacza prezes stowarzyszenia Edyta Morawska.

Punkt działa w SOSW przy ul. Strzelców Bytomskich 7 (budynek z internatem). Porady są udzielane w każdą drugą środę miesiąca (14 marca, 11 kwietnia, 9 maja i 12 czerwca) między godz. 16 a 18. Są bezpłatne, nie trzeba się umawiać. Można przyjść samemu albo z dzieckiem. Pokój nr A005.

 

Alicja Jurasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.