Pacjenci onkologiczni wygrają tylko wtedy, gdy im pomożemy

Statystyki są bezlitosne – co czwarty z nas zachoruje na raka, a co piąty umrze z powodu nowotworu. Z roku na rok liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych rośnie. Szacuje się, że w roku 2029 zwiększy się ona do poziomu ponad 200 tysięcy.

Efektywność leczenia w naszym kraju zmienia się w zbyt wolnym tempie, do tego występują duże nierówności w dostępie do terapii. Są województwa, w których na 100 tys. mieszkańców przypada 1,2 lekarza onkologa. Leczenie nowotworu w Polsce oznacza wojnę i nieustającą walkę pacjentów onkologicznych. Walkę, na którą chorym zbyt często brakuje pieniędzy i którą będą mogli wygrać tylko dzięki naszemu wsparciu.

Szanse chorych w Polsce na zdiagnozowanie oraz podjęcie terapii nie są równe. Polska w raporcie Euro Health Consumer Index 2017 w rankingu dostępności do terapii onkologicznej plasuje się na niechlubnym 4. miejscu od końca – za nią pozostaje tylko Grecja, Serbia i Litwa. Porównując poszczególne województwa możemy zauważyć, że dostęp do ośrodków onkologicznych oraz diagnostycznych jest nierównomierny. Pomimo działań państwa mających na celu zmniejszenie kolejek na badania z zakresu diagnostyki obrazowej nadal mamy do czynienia z wieloma przypadkami, gdzie w zależności od miejsca zamieszkania pacjent może czekać na badania dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie dłużej niż mieszkaniec sąsiedniego województwa. Na tomografię jamy brzusznej pacjent w woj. opolskim będzie czekał 28 dni, a w woj. dolnośląskim – ponad czterokrotnie dłużej. Na mapie polskiej onkologii możemy dostrzec „białe plamy” – miejsca, regiony, w których chorzy nie mają dostępu do diagnostyki czy terapii nowotworowej lub dostęp ten jest znacznie utrudniony. Średnia liczba lekarzy onkologów na 100 tys. mieszkańców wynosi zaledwie 2,31. Różnice pomiędzy poszczególnymi województwami mogą być niemal czterokrotne, tak jak w przypadku województwa mazowieckie (4,0) w porównaniu do województwa opolskiego (1,2).

Nie pozwól przegrać tej wojny

Trwająca wciąż dramatyczna sytuacja chorych na raka w Polsce, sprawiła, że fundacja postanowiła kontynuować kampanię „Wojna z rakiem”. W jej ramach można wspierać działania fundacji oraz jej podopiecznych przekazując 1% podatku. Fundacja Alivia od 2010 roku niesie pomoc chorym na raka – działa systemowo i legislacyjnie na rzecz poprawy ochrony zdrowia, dostarcza najnowszych informacji onkologicznych, udostępnia chorym praktyczne narzędzia, takie jak Onkomapa.pl i Kolejkoskop.pl, a także pomaga gromadzić środki na nierefundowane leczenie.

Chcąc pomóc pacjentom onkologicznym, przekaż  1% Alivii, wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS: 0000 358 654.

Źródło: materiały fundacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.