Pokonali strach przed kolonoskopią – sukces szpitalnej akcji

400 wykonanych kolonoskopii. U ponad 100 pacjentów wykryto chorobowe zmiany. Bardzo dużą popularnością cieszył się projekt “Profilaktyka raka jelita grubego – to w Tarnowskich Górach nic strasznego”.

Projekt realizował Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach. Był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Nad całością pod względem merytoryczno-medycznym czuwała dr n. med. Agnieszka Kowalska-Pawełek, gastroenterolog z WSP. – Jednak nie miałby on szans zakończyć się sukcesem, gdyby nie cały sztab osób biorących w nim udział: pozostali lekarze endoskopiści, pielęgniarki endoskopowe, zespół anestezjologiczny pod kierownictwem dr Bronisławy Janik, jak też pracownicy administracji – podkreśla dr n. med. Kowalska-Pawełek.

Dla kogo badania?

Projekt badań przesiewowych realizowano od września 2017 r. Był adresowany do osób w wieku 50-65 lat, u których nie występowały żadne objawy choroby. Wykonano 400 kolonoskopii, czyli badań endoskopowych jelita grubego. U ponad 100 pacjentów usunięto zmiany polipowate, w tym u blisko 20 były to zmiany istotne, czyli wysokiego ryzyka. Jedna osoba ma już usuniętego raka w polipie, kolejne 3 czekają na zabiegi potwierdzające lub wykluczające proces nowotworowy. Jest to wyższy wskaźnik niż ogólnopolski, co skłania organizatorów do starań o II edycję programu, w ramach której przebadano by kolejnych mieszkańców powiatów tarnogórskiego i lublinieckiego oraz Piekar Śląskich i Bytomia.

Część kandydatów na badania już jest. Zainteresowanie pierwszą edycją projektu było bowiem tak duże, że chętnych było więcej niż miejsc. Personel szpitala ucieszył olbrzymi odzew ze strony mieszkańców. Nie było problemów ze znalezieniem 400 osób chcących poddać się badaniu. Efekty przyniosły reklama w prasie, radiu, na stronie internetowej szpitala, plakaty, przekaz ustny od osób, które już wcześniej poddały się kolonoskopii, jak też wykłady dr n. med. Agnieszki Kowalskiej-Pawełek. Nie bez znaczenia było też, że badanie wykonywano w znieczuleniu, co istotnie podnosiło komfort pacjenta.

Gastroenterolog podkreśla, że badania przesiewowe są elementem diagnostyki chorób, których wczesne wykrycie poprawia rokowanie i daje szanse uniknięcia powikłań. – Obok profilaktyki, kluczowe znaczenie w spadku umieralności na raka ma właśnie jego jak najwcześniejsze wykrycie. Celem profilaktycznej kolonoskopii jest szansa na poprawę wyników leczenia raka jelita grubego poprzez poszukiwanie oraz usuwanie polipów i gruczolaków – stanów przednowotworowych. Usunięcie polipa skutecznie zapobiega jego przekształceniu w inwazyjnego raka, natomiast wykrycie początkowego stadium nowotworu złośliwego daje szansę na całkowity powrót do zdrowia – przekonuje dr n. med. Agnieszki Kowalska-Pawełek.

 

(AR)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.