Piramida żywieniowa: owoce i warzywa to podstawa

W październiku obchodzono Światowy Dzień Owoców i Warzyw. To okazja, by przypomnieć, jak ważne jest ich spożywanie. Badanie nie pozostawiają żadnych złudzeń: Polacy nie wykorzystują szansy na zdrowie, jaką daje im spożywanie krajowych warzyw i owoców.

Kto wie, jak wygląda i smakuje rokitnik? Tymczasem obok aronii i porzeczki należy on do rodzimych małych superfruits: bogatych w substancje odżywcze i niedocenianych. Tymczasem to jesień jest tą porą roku, kiedy szczególnie ważne jest sięganie bo pożywienie, które pozwoli nam się przygotować na nadchodzącą zimę. Dieta jesienią powinna być bogata w witaminę C, pożywienie o wysokiej zawartości antyoksydantów, flawonoidów.

Poniżej średniej

Ile powinniśmy spożywać warzyw i owoców? Eksperci są w tej kwestii podzieleni. Wiele zależy od tego, o jakim kraju mowa. Jak zauważa dr inż. Katarzyna Stoś prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), minimalne dzienne spożycie warzyw i owoców powinno wynosić 400 gramów, najlepiej podzielone na 5 porcji (pokazuje to piramida żywieniowa). Jednak praktyka nie wygląda tak kolorowo – mieszkańcy Unii Europejskiej zjadają średnio 340 gramów warzyw i owoców. Na tym tle Polacy znajdują się poniżej średniej – statystycznie jemy 280 gramów warzyw i owoców.

5 porcji warzyw

– Warto też pamiętać, że nieodpowiednio zbilansowana dieta może być przyczyną otyłości i wielu chorób dietozależnych. Co ciekawe, jedną z dziennych 5 porcji warzyw i owoców może stanowić szklanka 100-procentowego soku. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Soków Owocowych (AIJN), Europejczycy spożywają zaledwie 3 łyżki stołowe (31 ml) 100-procentowego soku dziennie – podkreśla prof. Stoś.
Sięgając po warzywa i owoce nie pomijajmy rodzimych odmian. Mają dużą zawartość środków odżywczych, poza tym im krótsza podróż z pola do sklepu, tym mniejsze obciążenie środowiska naturalnego.

 

Elżbieta Kulińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.